Deapsim1
 Home
 Экологика
 РегИнфо
 Эконовости
 Консультации
 МеждСогл
 Проекты
 Законы
 Публикации
 СостояниеОС
Ecoban

При поддержке Государственного управления экологической безопасности в Донецкой области

Leafmap

ЗАТВЕРДЖЕНО

Постановою Верховно╖ Ради Укра╖ни в╕д 5 березня 1998 року N 188/98-ВР

 ОСНОВН╤ НАПРЯМИ ДЕРЖАВНО╥ ПОЛ╤ТИКИ УКРА╥НИ У ГАЛУЗ╤ ОХОРОНИ ДОВК╤ЛЛЯ, ВИКОРИСТАННЯ ПРИРОДНИХ РЕСУРС╤В ТА ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОЛОГ╤ЧНО╥ БЕЗПЕКИ

 Основн╕ напрями державно╖ пол╕тики Укра╖ни у галуз╕ охорони довк╕лля, використання природних ресурс╕в та забезпечення еколог╕чно╖ безпеки (дал╕ - Основн╕ напрями) розроблено в╕дпов╕дно до статт╕ 16 Конституц╕╖ Укра╖ни, якою визначено, що забезпечення еколог╕чно╖ безпеки ╕ п╕дтримання еколог╕чно╖ р╕вноваги на територ╕╖ Укра╖ни, подолання насл╕дк╕в Чорнобильсько╖ катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Укра╖нського народу ╓ обов'язком держави.

 I. СТАН ДОВК╤ЛЛЯ

 Нин╕шню еколог╕чну ситуац╕ю в Укра╖н╕ можна охарактеризувати як кризову, що формувалася протягом тривалого пер╕оду через нехтування об'╓ктивними законами розвитку ╕ в╕дтворення природно-ресурсного комплексу Укра╖ни. В╕дбувалися структурн╕ деформац╕╖ народного господарства, за яких перевага надавалася розвитку в Укра╖н╕ сировинно-видобувних, найб╕льш еколог╕чно небезпечних галузей промисловост╕.

 Економ╕ц╕ Укра╖ни притаманна висока питома вага ресурсом╕стких та енерго╓мних технолог╕й, впровадження та нарощування яких зд╕йснювалося найб╕льш "дешевим" способом - без буд╕вництва в╕дпов╕дних очисних споруд. Це було можливим за в╕дсутност╕ ефективно д╕ючих правових, адм╕н╕стративних та економ╕чних механ╕зм╕в природокористування та без урахування вимог охорони довк╕лля.

 Ц╕ та ╕нш╕ чинники, зокрема низький р╕вень еколог╕чно╖ св╕домост╕ сусп╕льства, призвели до значно╖ деградац╕╖ довк╕лля Укра╖ни, надм╕рного забруднення поверхневих ╕ п╕дземних вод, пов╕тря ╕ земель, нагромадження у дуже великих к╕лькостях шк╕дливих, у тому числ╕ високотоксичних, в╕дход╕в виробництва. Так╕ процеси тривали десятир╕ччями ╕ призвели до р╕зкого пог╕ршення стану здоров'я людей, зменшення народжуваност╕ та зб╕льшення смертност╕, а це загрожу╓ вимиранням ╕ б╕олог╕чно-генетичною деградац╕╓ю народу Укра╖ни.

 Винятковою особлив╕стю еколог╕чного стану Укра╖ни ╓ те, що еколог╕чно гостр╕ локальн╕ ситуац╕╖ поглиблюються великими рег╕ональними кризами. Чорнобильська катастрофа з ╖╖ довготривалими медико-б╕олог╕чними, економ╕чними та соц╕альними насл╕дками спричинила в Укра╖н╕ ситуац╕ю, яка наближа╓ться до р╕вня глобально╖ еколог╕чно╖ катастрофи.

 1. ПРОМИСЛОВ╤СТЬ

 Головними причинами, що призвели до загрожуючого стану довк╕лля, ╓:

 застар╕ла технолог╕я виробництва та обладнання, висока енергом╕стк╕сть та матер╕алом╕стк╕сть, що перевищують у два - три рази в╕дпов╕дн╕ показники розвинутих кра╖н;

 високий р╕вень концентрац╕╖ промислових об'╓кт╕в;

 несприятлива структура промислового виробництва з високою концентрац╕╓ю еколог╕чно небезпечних виробництв;

 в╕дсутн╕сть належних природоохоронних систем (очисних споруд, оборотних систем водозабезпечення тощо), низький р╕вень експлуатац╕╖ ╕снуючих природоохоронних об'╓кт╕в;

 в╕дсутн╕сть належного правового та економ╕чного механ╕зм╕в, як╕ стимулювали б розвиток еколог╕чно безпечних технолог╕й та природоохоронних систем;

 в╕дсутн╕сть належного контролю за охороною довк╕лля.

 Металург╕йна промислов╕сть, що включа╓ чорну та кольорову металург╕ю, коксове та прокатне виробництво, а також сум╕жн╕ допом╕жн╕ об'╓кти ╕ процеси, ╓ одн╕╓ю з найб╕льш забруднюючих галузей промисловост╕, викиди яко╖ в╕д стац╕онарних джерел забруднення досягають 38 в╕дсотк╕в загально╖ к╕лькост╕ забруднюючих речовин.

 Вплив п╕дпри╓мств нафтох╕м╕чного комплексу на стан навколишнього природного середовища характеризу╓ться викидами в атмосферу вуглеводн╕в, с╕рчано╖ кислоти, с╕рковуглецю, ртут╕, фтористих та ╕нших шк╕дливих сполук.

 У ряд╕ рег╕он╕в Укра╖ни висока концентрац╕я х╕м╕чних та нафтох╕м╕чних виробництв призвела до занадто високого р╕вня забруднення джерел водопостачання. У в╕дкрит╕ водойми х╕м╕чн╕ п╕дпри╓мства скидають щор╕чно 70 млн. куб. метр╕в неочищених або недостатньо очищених сток╕в. Х╕м╕чна промислов╕сть - одна з основних галузей, де утворюються у великих обсягах в╕дходи, значна к╕льк╕сть яких - токсичн╕.

 П╕дпри╓мства нафтогазового комплексу за р╕внем шк╕дливого впливу на довк╕лля вважаються об'╓ктами п╕двищеного еколог╕чного ризику. Вони ╓ потенц╕йними джерелами забруднення довк╕лля, що може статися у раз╕ порушення технолог╕чних режим╕в роботи устаткування чи авар╕йно╖ ситуац╕╖. Деяк╕ об'╓кти забруднюють довк╕лля ╕ за нормальних умов роботи, що зумовлено ╕снуючими технолог╕чними процесами.

2. ЕНЕРГЕТИКА ╤ П╤ДПРИ╢МСТВА ЯДЕРНО╥ ГАЛУЗ╤

 Серед промислових об'╓кт╕в одним з основних забруднювач╕в атмосферного пов╕тря ╓ п╕дпри╓мства теплоенергетики (близько 30 в╕дсотк╕в ус╕х шк╕дливих викид╕в в атмосферу в╕д стац╕онарних джерел).

 У галуз╕ еколог╕╖ в теплов╕й енергетиц╕ дом╕нують дв╕ найважлив╕ш╕ проблеми: забруднення атмосферного пов╕тря ╕ забруднення земель через накопичення значно╖ к╕лькост╕ в╕дход╕в (золи, шлак╕в, пилу).

 Ядерна енерг╕я в Укра╖н╕ використову╓ться в ус╕х галузях народного господарства - промисловост╕, медицин╕, с╕льському господарств╕, наукових досл╕дженнях, а також у побут╕.

 У 1996 роц╕ 43,9 в╕дсотка вс╕╓╖ електроенерг╕╖ було вироблено на атомних станц╕ях. На п'яти АЕС працювало 15 атомних блок╕в загальною потужн╕стю 13,618 тис. мвт., на яких було вироблено 79,6 млрд. квт-год електроенерг╕╖. За к╕льк╕стю реактор╕в та ╖х потужн╕стю Укра╖на пос╕да╓ восьме м╕сце у св╕т╕ та п'яте - в ╢вроп╕.

 Чотири енергоблоки з реакторами ВВЕР-1000 перебувають в стан╕ буд╕вництва на майданчиках Р╕вненсько╖ та Хмельницько╖ АЕС з р╕зними ступенями буд╕вельно╖ готовност╕. Другий блок Чорнобильсько╖ АЕС законсервовано, перший блок ц╕╓╖ станц╕╖ остаточно зупинено у листопад╕ 1996 року. В Ки╓в╕ та Севастопол╕ розташован╕ досл╕дницьк╕ реактори, як╕ у 1996 роц╕ не працювали, але продовження ╖х експлуатац╕╖ плану╓ться у наступн╕ роки.

 Головними м╕сцями накопичення рад╕оактивних в╕дход╕в ╓ атомн╕ станц╕╖, на яких зд╕йсню╓ться ╖х первинна переробка та тимчасове збер╕гання. На АЕС не ╕сну╓ повного циклу первинно╖ переробки в╕дход╕в в╕дпов╕дно до вимог норм, правил та стандарт╕в з ядерно╖ та рад╕ац╕йно╖ безпеки, що призводить до нерац╕онального використання сховищ та зб╕льшу╓ ризик рад╕ац╕йних авар╕й. У 30-к╕лометров╕й зон╕ Чорнобильсько╖ АЕС збер╕га╓ться в тимчасових, не пристосованих для збер╕гання сховищах велика к╕льк╕сть рад╕оактивних в╕дход╕в, серед яких ╓ в╕дходи ядерно╖ енергетики. Головним джерелом небезпеки у 30-к╕лометров╕й зон╕ Чорнобильсько╖ АЕС залиша╓ться об'╓кт "Укриття", в якому зосереджен╕ небезпечн╕ рад╕оактивн╕ речовини та ядерн╕ матер╕али, рад╕оактивн╕сть яких близько 20 млн. кюр╕.

 У шести областях Укра╖ни розташован╕ рег╕ональн╕ п╕дпри╓мства УкрДО "Радон" з переробки та збер╕гання рад╕оактивних в╕дход╕в, як╕ приймають на збер╕гання рад╕оактивн╕ в╕дходи в╕д ус╕х галузей народного господарства. Ц╕ п╕дпри╓мства також не мають установок для первинно╖ переробки в╕дход╕в.

 П╕дпри╓мства з видобування та переробки уранових руд знаходяться у Дн╕пропетровськ╕й, Микола╖вськ╕й та К╕ровоградськ╕й областях. Характерним для уранопереробки ╓ те, що майже вс╕ ╖╖ в╕дходи - в╕двали шахтних пор╕д, скиди та викиди (р╕дк╕, газопод╕бн╕) ╓ джерелами рад╕ац╕йного забруднення навколишнього природного середовища. В них м╕стяться природний уран, тор╕й-232, продукти розпаду уранового та тор╕╓вого ряд╕в, у тому числ╕ ╕ рад╕оактивний газ радон. Для природного середовища та людей головну небезпеку становлять велик╕ за сво╖ми обсягами хвостосховища та зосереджен╕ в них рад╕оактивн╕ матер╕али.

 Укра╖на належить до кра╖н з дуже розвинутим використанням джерел ╕он╕зуючого випром╕нювання (дал╕ - Д╤В) у багатьох сферах господарства ╕ науково╖ д╕яльност╕. На даний час ╕сну╓ близько 8 тисяч п╕дпри╓мств та орган╕зац╕й (т╕льки по м╕сту Ки╓ву ╖х близько 400), як╕ використовують понад 100 тисяч Д╤В.

 Через ╕снування велико╖ к╕лькост╕ штучних ╕ природних джерел ╕он╕зуючого випром╕нювання та в результат╕ Чорнобильсько╖ катастрофи в Укра╖н╕ склалася дуже складна рад╕оеколог╕чна ситуац╕я, яка виклика╓ необх╕дн╕сть створення системи заход╕в рад╕ац╕йного захисту населення та навколишнього природного середовища.

 В систему таких заход╕в мають входити основи ядерного законодавства, державне регулювання ядерно╖ та рад╕ац╕йно╖ безпеки, державн╕ програми м╕н╕м╕зац╕╖ насл╕дк╕в Чорнобильсько╖ катастрофи, норми поводження з рад╕оактивними в╕дходами та п╕двищення безпеки атомних станц╕й, система соц╕ального захисту населення.

 3. С╤ЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО

 С╕льське господарство Укра╖ни - найб╕льш природом╕стка галузь, що ма╓ могутн╕й природно-ресурсний потенц╕ал, який включа╓ 41,84 млн. гектар╕в с╕льськогосподарських уг╕дь (69,3 в╕дсотка територ╕╖ Укра╖ни), в тому числ╕ 33,19 млн. гектар╕в р╕лл╕ (55 в╕дсотк╕в), 7,63 млн. гектар╕в природних кормових уг╕дь - с╕ножатей ╕ пасовищ (12,6 в╕дсотка). У с╕льськогосподарському виробництв╕ щороку використову╓ться понад 10,9 млрд. куб. метр╕в води, або 36,4 в╕дсотка ╖╖ загального споживання. В розрахунку на одного мешканця припада╓ 0,82 гектара с╕льськогосподарських уг╕дь, у тому числ╕ 0,65 гектара р╕лл╕, тод╕ як у середньому по ╢вроп╕ ц╕ показники становлять в╕дпов╕дно 0,44 ╕ 0,25 гектара. Розоран╕сть с╕льськогосподарських уг╕дь досягла 72 в╕дсотк╕в, а в ряд╕ рег╕он╕в перевищу╓ 88 в╕дсотк╕в. До оброб╕тку залучен╕ малопродуктивн╕ уг╕ддя, включаючи прируслов╕ луки ╕ пасовища та схилов╕ земл╕. Якщо Укра╖на в ╢вроп╕ займа╓ 5,7 в╕дсотка територ╕╖, то ╖╖ с╕льськогосподарськ╕ уг╕ддя - 18,9 в╕дсотка, а р╕лля - 26,9 в╕дсотка. Ефективн╕сть використання земель в Укра╖н╕ значно нижча, н╕ж у середньому по ╢вроп╕.

 Основними причинами низько╖ в╕ддач╕ земельного потенц╕алу в Укра╖н╕ ╓ безгосподарне ставлення до земл╕, тривала в╕дсутн╕сть реального власника, помилкова стратег╕я максимального залучення земель до оброб╕тку, недосконал╕ техн╕ка ╕ технолог╕я оброб╕тку земл╕ та виробництва с╕льськогосподарсько╖ продукц╕╖, невиважена ц╕нова пол╕тика, недотримання науково обгрунтованих систем ведення землеробства ╕, зокрема, повсюдне недотримання с╕возм╕н, внесення недостатньо╖ к╕лькост╕ орган╕чних добрив, низький науково-техн╕чний р╕вень проектування, буд╕вництва та експлуатац╕╖ мел╕оративних систем, недосконала система використання ╕ внесення м╕неральних добрив та невиконання природоохоронних, комплексно-мел╕оративних, протиероз╕йних та ╕нших заход╕в.

 Як╕сний стан земельного фонду пост╕йно пог╕ршу╓ться. В окремих районах, де проведено осушення земель, в╕дбува╓ться неконтрольоване зниження р╕вня грунтових вод, зменшення потужност╕ орган╕чно╖ маси, а в районах зрошення - п╕дтоплення ╕ засолення грунт╕в, деградац╕я чорнозем╕в, що призвело до негативних еколог╕чних насл╕дк╕в у районах Пол╕сся та на п╕вдн╕ Укра╖ни. Нин╕ 14,8 в╕дсотка загально╖ площ╕ поливних земель п╕ддаються еродуванню, 1,5 в╕дсотка - перезволоженню, понад 4 в╕дсотки ╓ солонцюват╕ та засолен╕. Зб╕льшення м╕нерал╕зац╕╖ грунтових вод загрожу╓ вторинним засоленням земель. Майже на вс╕х землях спостер╕га╓ться неухильне зниження вм╕сту гумусу в грунтах. Т╕льки за 20 рок╕в (з 1961 року по 1981 р╕к) середн╕й вм╕ст гумусу в грунтах Укра╖ни знизився з 3,5 до 3,2 в╕дсотка.

 Розвиток р╕зних форм власност╕ та господарювання на земл╕ без суворого ╕ над╕йного державного еколог╕чного та митного контролю за ввезенням небезпечних в╕дход╕в, брак в╕дпов╕дно╖ законодавчо╖ бази призводять до споживацького ставлення до земл╕. Використання у велик╕й к╕лькост╕ м╕неральних добрив, пестицид╕в та ╕нших х╕м╕чних препарат╕в разом з промисловим ╕ рад╕ац╕йним забрудненням може ще б╕льше ускладнити еколог╕чну ситуац╕ю в Укра╖н╕, знизити в╕дтворювальну здатн╕сть б╕осфери та еколог╕чну ст╕йк╕сть агроландшафт╕в.

4. ТРАНСПОРТ

 Значним забруднювачем довк╕лля ╓ транспортна галузь, зокрема рухом╕ ╖╖ засоби (автомоб╕л╕, тепловози, морськ╕ та р╕чков╕ судна), що використовують як пальне р╕зн╕ види нафтопродукт╕в, а також стац╕онарн╕ об'╓кти матер╕ально-техн╕чного забезпечення (склади пально-мастильних матер╕ал╕в, заправн╕ станц╕╖, станц╕╖ техн╕чного обслуговування, майстерн╕ тощо).

 Значно╖ шкоди довк╕ллю завдають в╕дпрацьован╕ гази автомоб╕л╕в, пально-мастильн╕ матер╕али, зливн╕ води п╕сля миття автомоб╕л╕в та ╖х агрегат╕в, пари р╕зних шк╕дливих речовин, кислот, матер╕ал╕в, як╕ використовуються в технолог╕чних процесах ремонту автомоб╕л╕в.

 Через велик╕ обсяги використання пального автотранспорт забрудню╓ навколишн╓ природне середовище токсичними компонентами: на р╕вн╕ 25 в╕дсотк╕в - солями свинцю, на р╕вн╕ 50 в╕дсотк╕в - оксидом вуглецю. У 24 великих м╕стах Укра╖ни, зокрема в Ки╓в╕, Харков╕, Севастопол╕, Одес╕, шк╕длив╕ викиди в пов╕тря внасл╕док роботи автотранспорту перевищують 50 в╕дсотк╕в загально╖ ╖х к╕лькост╕.

 Зал╕зничний транспорт Укра╖ни використову╓ приблизно 170 млн. куб. метр╕в води на р╕к. Близько 50 в╕дсотк╕в води використову╓ться на господарсько-питн╕ потреби, безповоротн╕ втрати води становлять понад 40 в╕дсотк╕в. Щороку в канал╕зац╕йн╕ мереж╕, природн╕ водойми зал╕зниця скида╓ понад 20 тис. тонн забруднюючих речовин, з яких майже 50 в╕дсотк╕в - без очищення. Основн╕ забруднююч╕ речовини - це в╕дпрацьован╕ гази тепловоз╕в, нафтопродукти, фенол, аерозол╕, см╕ття.

 Б╕льш як половина всього обсягу викид╕в забруднюючих речовин у пов╕тря р╕чковим транспортом припада╓ на в╕дпрацьован╕ вихлопн╕ гази двигун╕в судноплавних засоб╕в та автотранспорту - близько 500 тонн на р╕к на кожний великий р╕чковий порт або транспортний вузол.

 Морський транспорт забрудню╓ море в╕дходами харчування, см╕ттям, нафтою та нафтопродуктами, що значно пог╕ршу╓ еколог╕чний стан моря, особливо в припортових зонах.

 5. ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНЕ ГОСПОДАРСТВО

 В Укра╖н╕ ╕нтенсивно в╕дбуваються процеси урбан╕зац╕╖. ╥х негативними насл╕дками ╓:

 1) концентрац╕я ╕ навантаження промислових об'╓кт╕в на обмежен╕й територ╕╖, що призводить до високого р╕вня забруднення довк╕лля;

 2) несприятлива територ╕ально-планувальна структура м╕ст, зумовлена п╕дпорядкован╕стю ╕нтересам нарощування промислового потенц╕алу, внасл╕док чого промислов╕ п╕дпри╓мства часто оточен╕ житловими масивами, а весь транзитний транспорт проходить через м╕ста, що значно зб╕льшу╓ ╖х загазован╕сть;

 3) другорядн╕сть проблем м╕стобудування пор╕вняно з пр╕оритетами промислового розвитку, що призвело до занедбаност╕ таких важливих сфер житт╓д╕яльност╕ м╕ст, як водопров╕д ╕ канал╕зац╕йна мережа, техн╕чний стан яких безпосередньо вплива╓ на еколог╕чний стан м╕ст ╕ як╕сть питно╖ води;

 4) руйнування природного середовища великих м╕ст. Висока забруднен╕сть довк╕лля промисловими викидами ╕ в╕дходами, в тому числ╕ й побутовими, незадов╕льний стан житт╓забезпечувальних систем, швидке зростання населення м╕ст на основ╕ екстенсивного промислового розвитку ╕ потреба розширення ╖х територ╕й призвели до скорочення зелених зон, забруднення ╕ непридатност╕ водойм тощо.

 На сьогодн╕ вс╕ м╕ста, 821 селище, а також 5760 с╕льських населених пункт╕в (всього понад 70 в╕дсотк╕в населення Укра╖ни) забезпечено централ╕зованим водопостачанням.

 Виробнича потужн╕сть ус╕х централ╕зованих водопровод╕в становить 29,5 млн. куб. метр╕в води на добу, в тому числ╕ п╕дпри╓мств комунально╖ власност╕ - 17,2 млн. куб. метр╕в на добу, з них у м╕ських населених пунктах - 17,1, в с╕льських - 0,1 млн. куб. метр╕в води на добу. Для водопостачання населення ╕з загального обсягу необх╕дно╖ к╕лькост╕ води використову╓ться близько 40 в╕дсотк╕в п╕дземних вод.

 Система водопров╕дно-канал╕зац╕йного господарства нин╕ перебува╓ в кризовому еколог╕чному стан╕ з таких причин:

 водопров╕дн╕ мереж╕ не мають внутр╕шнього антикороз╕йного покриття;

 понад 17 в╕дсотк╕в води для споживання за окремими ф╕зико-х╕м╕чними показниками не в╕дпов╕дають вимогам д╕ючого стандарту;

 сутт╓ве скорочення ╕нвестиц╕й у комунальне господарство зумовило значне зростання авар╕йност╕ водопров╕дних об'╓кт╕в (т╕льки у м╕ських мережах в авар╕йному стан╕ перебува╓ 16,6 тис. к╕лометр╕в водопровод╕в ╕ 6,4 тис. к╕лометр╕в канал╕зац╕йних мереж);

 витоки та неврахован╕ витрати води становлять понад 15 в╕дсотк╕в, в╕дсутня належна система обл╕ку води в житловому фонд╕ (середньодобове споживання води на 1 жителя м╕ста в Укра╖н╕ становить 325 л╕тр╕в, тод╕ як у великих м╕стах ╢вропи цей показник дор╕вню╓ 100 - 200 л╕трам);

 не мають централ╕зованих систем канал╕зац╕╖ 27 м╕ст ╕ 392 селища м╕ського типу, а в 187 м╕ських населених пунктах очисн╕ канал╕зац╕йн╕ споруди працюють неефективно (у водойми щодоби скида╓ться понад 10,6 тис. куб. метр╕в неочищених ╕ недостатньо очищених ст╕чних вод);

 неефективн╕сть комплексних програм еколог╕зац╕╖ технолог╕й у промисловост╕, енергетиц╕, буд╕вництв╕, с╕льському господарств╕ та на транспорт╕, неефективн╕сть комунальних очисних споруд, як╕ витримують основне навантаження з очищення промислових ╕ м╕ських сток╕в, призвело до накопичення велико╖ к╕лькост╕ осад╕в ╕ мулу (щороку близько 40 млн. тонн), що становить реальну загрозу вторинного забруднення довк╕лля;

 промислов╕ п╕дпри╓мства за браком ефективних технолог╕й очищення виробничих ст╕чних вод та утил╕зац╕╖ ╖х осад╕в скидають у водойми через систему централ╕зовано╖ канал╕зац╕╖ висококонцентрован╕ ст╕чн╕ води, шк╕длив╕ речовини яких руйнують канал╕зац╕йн╕ мереж╕, порушують технолог╕чн╕ регламенти очищення м╕ських ст╕чних вод ╕ не видаляються в процес╕ б╕олог╕чного очищення, що робить неможливим використання очищених м╕ських ст╕чних вод та ╖х осад╕в у с╕льському господарств╕.

 Основними джерелами забруднення пов╕тря в житлово-комунальному господарств╕ Укра╖ни ╓ п╕дпри╓мства з виробництва дорожн╕х буд╕вельних матер╕ал╕в, котельн╕ теплового господарства, промислов╕ п╕дпри╓мства комунального машинобудування та автомоб╕льний транспорт. Вони викидають в атмосферу значну к╕льк╕сть золи, оксид╕в вуглецю, с╕рки, азоту, а також скидають у канал╕зац╕ю х╕м╕чн╕ сполуки, що утворилися внасл╕док реагентно╖ обробки води, яка використову╓ться в системах теплопостачання.

 У м╕стах ╕ селищах м╕ського типу щороку нагромаджу╓ться близько 40 млн. куб. метр╕в см╕ття, яке знешкоджу╓ться на 771 м╕ському звалищ╕, з яких майже 80 в╕дсотк╕в експлуату╓ться без дотримання запоб╕жних заход╕в щодо забруднення п╕дземних вод ╕ пов╕тряного басейну, та 4 см╕тт╓спалювальних заводах, технолог╕чне обладнання яких не в╕дпов╕да╓ сучасним еколог╕чним вимогам.

 Традиц╕йна технолог╕я знешкодження м╕ського см╕ття на звалищах безперспективна ╕ не може бути прийнятною для населення с╕льсько╖ м╕сцевост╕.

6. ПРОМИСЛОВ╤ В╤ДХОДИ

 Багатор╕чна енергетично-сировинна спец╕ал╕зац╕я, а також низький технолог╕чний р╕вень промисловост╕ Укра╖ни поставили ╖╖ в число кра╖н з найб╕льш високими абсолютними обсягами утворення та накопичення в╕дход╕в. Обсяг утворення в╕дход╕в у 1996 роц╕ становив 700 - 720 млн. тонн.

 Скорочення обсяг╕в виробництва, яке спостер╕галося у б╕льшост╕ галузей економ╕ки протягом 1991- 1996 рок╕в, сутт╓во не позначилося на загальн╕й ситуац╕╖ щодо утворення в╕дход╕в.

 За станом на 1996 р╕к загальна маса накопичених на територ╕╖ Укра╖ни в╕дход╕в у поверхневих сховищах перевищила 25 млрд. тонн, що в розрахунку на 1 кв. км площ╕ становить близько 40 тис. тонн.

 В╕дходи нагромаджуються у вигляд╕ шламосховищ, терикон╕в, в╕двал╕в, р╕зних звалищ. Площа земель, зайнята ними, становить близько 160 тис. гектар╕в.

 Внасл╕док г╕пертрофованого розвитку г╕рничодобувно╖ промисловост╕ в Укра╖н╕ дом╕нують в╕дходи, що утворюються п╕д час розробки родовищ (до 75 в╕дсотк╕в загального обсягу) та збагачення корисних копалин (в╕дпов╕дно 13 ╕ 14 в╕дсотк╕в). Значну частину цих обсяг╕в становлять в╕дходи х╕м╕ко-металург╕йно╖ переробки сировини.

 З урахуванням сучасного технолог╕чного р╕вня переробки в╕дход╕в в Укра╖н╕ серед загально╖ к╕лькост╕ в╕дход╕в, що утворюються щороку, реальну ц╕нн╕сть становлять 410 - 430 млн. тонн. Утил╕зу╓ться лише третина загально╖ к╕лькост╕ в╕дход╕в. Це св╕дчить про значн╕ ресурсн╕ резерви. Проте протягом 1992 - 1996 рок╕в спостер╕галася ст╕йка тенденц╕я до зниження обсяг╕в використання в╕дход╕в (щор╕чно в середньому на 20 в╕дсотк╕в менше пор╕вняно з попередн╕м роком), яке в╕дбувалося б╕льш високими темпами, н╕ж скорочення загальних обсяг╕в промислового виробництва.

 ╤снуючий р╕вень утил╕зац╕╖ в╕дход╕в вторинних ресурс╕в не вплива╓ на пол╕пшення стану довк╕лля. Це пов'язано з тим, що до переробки залучаються в основному великотоннажн╕ г╕рничопромислов╕ та деяк╕ ╕нш╕ в╕дходи - малотоксичн╕ чи нейтральн╕ (╕нертн╕). Тому еколог╕чний ефект переробки в╕дход╕в ╓ незначним. До категор╕╖ високотоксичних належать лише 1 - 2 в╕дсотки вс╕х промислових в╕дход╕в, але ╖х вплив на довк╕лля дедал╕ зроста╓. Однак до цього часу не збудовано жодного спец╕ал╕зованого заводу з переробки токсичних промислових в╕дход╕в, нема╓ належним чином орган╕зовано╖ системи збирання, збер╕гання та видалення токсичних в╕дход╕в, в╕дсутн╕ техн╕ка та обладнання для переробки в╕дход╕в буд╕вництва ╕ комунального господарства.

 Недостатн╕ норми адм╕н╕стративно╖ та крим╕нально╖ в╕дпов╕дальност╕ за порушення правил збирання, збер╕гання, транспортування та використання промислових та ╕нших в╕дход╕в.

 Однобок╕сть еколог╕чно╖ пол╕тики виявля╓ться також у недостатньому еколог╕чному контрол╕ за масовим використанням деяких ╕нших в╕дход╕в (фосфог╕псу, вапняково-с╕рчаних шлам╕в тощо). Це - додаткове джерело забруднення природного середовища.

pulsar

Назад

email_2

Вперед

Пишите

pulsar