Deapsim1
 Home
 Экологика
 РегИнфо
 Эконовости
 Консультации
 МеждСогл
 Проекты
 Законы
 Публикации
 СостояниеОС
Ecoban

При поддержке Государственного управления экологической безопасности в Донецкой области

Leafmap

Дорогие друзья!

В январе 1999 года по инициативе Программы по экологическому праву Правовой Инициативы для Центральной и Восточной Европы
Американской Ассоциации Юристов (ABA/CEELI) была создана Рабочая
Группа по Орхусской конвенции. Думаем, вы все знакомились или по
меньшей мере слышали об этой Конвенции о доступе к информации,
участии общественности в принятии решений и доступе к правосудию
по вопросам, касающимся окружающей среды. Рабочая Группа,
состоящая из шести экспертов, проводила подготовительную работу
по ратификации Орхусской конвенции, а после ее ратификации
Верховной Радой Украины 6 июля 1999 года основным заданием Европы
стала внедрение Конвенции в украинское законодательство.

Вашему вниманию предлагаются проекты двух нормативных актов,
направленных на включение положений Орхусской конвенции в
национальное законодательство Украины. Один из них - законопроект
"О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные акты
Украины в связи с ратификацией Орхусской Конвенции о доступе к
информации, участии общественности в принятии решений и доступе к
правосудию по вопросам, касающимся окружающей среды",
предусматривающий внесение изменений и дополнений в основные
законы Украины, касающиеся охраны окружающей природной среды,
экологическому информации, вопросов доступа неправительственных
организаций и граждан к правосудию в случае нарушения их
экологическому праву.

Второй документ - это проект Положения о режиме экологическому
информации, которое, как ожидается, будет утверждено
Постановлением Верховной Рады Украины. В Положении дается
определение экологическому информации, перечисляются виды
сведений, составляющих экологическому информацию,
регламентируются вопросы сбора и распространения экологическому
информации, а также процедура доступа к экологическому
информации.

Оба документа разработаны на основе действующего украинского
законодательства с учетом положений Орхусской конвенции.

Поскольку оба проекта непосредственно касаются общественности и
экологическому праву граждан, мы бы хотели, чтобы вы смогли
принять участие в подготовке данных документов на ранних стадиях,
до передадим их в Верховную Раду, путем подачи ваших предложений,
замечаний и комментариев к данным документам.

Просим вас формулировать свои предложения как можно более ясно и
четко. Все они будут обязательно рассмотрены экспертами Рабочей
Европы. Предложения вы можете направлять на имя Ярослава Симонова
до 20 мая 2000 года. по электронной почте <simonov@gu.kiev.ua>,
по факсу (044) 462-0974, 462-0975, или по почте: ул. Костельная,
8, кв. 24, г. Киев-1, 01001. Предложения, отправленные после
указанной выше даты, рассматриваться не будут.

С нетерпением ждем ваших ответов.

С уважением,

Ярослав Симонов,
ассистент Программы по экологическому праву ABA/CEELI.

21 мая 2000 г.

Проект

ЗАКОН УКРА╥НИ

"Про внесення зм╕н та доповнень до деяких законодавчих акт╕в Укра╖ни в зв'язку з ратиф╕кац╕╓ю Укра╖ною Орхусько╖ Конвенц╕╖ про доступ до ╕нформац╕╖, участь громадськост╕ у прийнятт╕ р╕шень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довк╕лля"

В зв'язку з ратиф╕кац╕╓ю Укра╖ною Орхусько╖ Конвенц╕╖ про доступ до ╕нформац╕╖, участь громадськост╕ у прийнятт╕ р╕шень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довк╕лля" Верховна Рада Укра╖ни

ПОСТАНОВЛЯ╢:

Внести зм╕ни ╕ доповнення до таких законодавчих акт╕в Укра╖ни:

      I.До Закону Укра╖ни "Про охорону навколишнього природного середовища" (В╕домост╕ Верховно╖ Ради Укра╖ни, 1991р., N 41, Ст. 546):

    1)До статт╕ 6 додати частину третю ╕ викласти ╖╖ в так╕й редакц╕╖: "Державний орган, в╕дпов╕дальний за розробку еколог╕чних програм певного р╕вня, забезпечу╓ участь зац╕кавлено╖ громадськост╕ в ╖х п╕дготовц╕, спираючись на принципи гласност╕ ╕ справедливост╕".

    2)Пункт "б" частини першо╖ статт╕ 9 п╕сля сл╕в "проект╕в законодавчих акт╕в" викласти в редакц╕╖: "участь у п╕дготовц╕ проект╕в нормативних акт╕в виконавчо╖ влади та ╕нших нормативно-правових документ╕в" (останню частину цього пункту зняти).

    3)Пункт "е" частини першо╖ статт╕ 9 викласти в редакц╕╖: "е) в╕льного доступу до еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖, а також отримання та поширення тако╖ ╕нформац╕╖ в установленому законом порядку;".

    4)Пункт "╓" частини першо╖ статт╕ 9 викласти в так╕й редакц╕╖: "╓) участь в публ╕чних слуханнях або в╕дкритих зас╕даннях з питань впливу заплановано╖ д╕яльност╕ на довк╕лля на стад╕ях розм╕щення, проектування, буд╕вництва ╕ реконструкц╕╖ об'╓кт╕в; участь в проведенн╕ громадсько╖ еколог╕чно╖ експертизи".

    5)В пункт╕ "з" частини першо╖ статт╕ 9, п╕сля сл╕в "в╕дшкодування шкоди, запод╕яно╖ здоров'ю та майну" додати слова "морально╖ шкоди, а також позови про зупинення чи припинення еколог╕чно шк╕дливо╖ д╕яльност╕" (дал╕ за текстом).

    6)До статт╕ 9 п╕сля пункту "е" додати п. "╕": "╕) оскаржувати в адм╕н╕стративному або судовому порядку р╕шення про в╕дмову у наданн╕ еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖, неправом╕рне в╕дхилення запиту або його неповне чи неадекватне задоволення".

    7)Частину першу статт╕ 10 доповнити пунктом "╓" в так╕й редакц╕╖: "╓) створенням та функц╕онуванням загальнодержавно╖ мереж╕ еколог╕чно╖ автоматизовано╖ ╕нформац╕йно-анал╕тично╖ системи".

    8)Пункт "д" частини першо╖ статт╕ 13, п╕сля сл╕в "зон надзвичайно╖ еколог╕чно╖ ситуац╕╖" доповнити словами: "та еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖" (дал╕ за текстом).

    9)Пункт "з" частини першо╖ статт╕ 15 доповнити словами: "функц╕онування м╕сцевих та рег╕ональних еколог╕чних автоматизованих ╕нформац╕йно-анал╕тичних систем".

    10)Пункт "в" частини першо╖ статт╕ 20, зам╕сть сл╕в "створення ╕ забезпечення роботи республ╕кансько╖ еколог╕чно╖ ╕нформац╕йно╖ системи" викласти в редакц╕╖: "створення ╕ забезпечення роботи загальнодержавно╖ еколог╕чно╖ автоматизовано╖ ╕нформац╕йно-анал╕тично╖ системи, забезпечення доступу до еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖".

    11)Пункт "а" статт╕ 21 викласти в так╕й редакц╕╖: "брати участь в розробц╕ план╕в, програм, пол╕тичних документ╕в, пов'язаних з охороною навколишнього середовища, розробляти ╕ пропагувати сво╖ природоохоронн╕ програми".

    12)Пункт "д" частини першо╖ статт╕ 21 викласти в так╕й редакц╕╖: "д) в╕льного доступу до еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖".

    13)До статт╕ 21 додати пункт "╓" такого зм╕сту: "╓) брати участь в п╕дготовц╕ проект╕в нормативних акт╕в виконавчо╖ влади та ╕нших нормативно-правових акт╕в", зм╕нивши нумерац╕ю пункт╕в "╓" ╕ "ж" в╕дпов╕дно на "ж" ╕ "з"

    14)До пункту "ж" статт╕ 21 п╕сля сл╕в "майну громадських об'╓днань"додати слова "а також позови про зупинення чи припинення еколог╕чно шк╕дливо╖ д╕яльност╕".

    15)До статт╕ 21 додати пункт "╕", зм╕нивши нумерац╕ю ╕снуючого пункту "з" на "к": "╕) оскаржувати в адм╕н╕стративному або судовому порядку р╕шення про в╕дмову у наданн╕ еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖, неправом╕рне в╕дхилення запиту або його неповне чи неадекватне задоволення"

Статтю 25 викласти в так╕й редакц╕╖:

"Еколог╕чне ╕нформац╕йне забезпечення.

М╕н╕стерство еколог╕╖ та природних ресурс╕в Укра╖ни, його органи на м╕сцях, ╕нш╕ спец╕ально уповноважен╕ на те державн╕ органи та органи м╕сцевого самоврядування, п╕дпри╓мства, установи, орган╕зац╕╖, д╕яльн╕сть яких може негативно вплинути або вплива╓ на стан навколишнього природного середовища, життя ╕ здоров'я людей, зобов'язан╕ забезпечувати еколог╕чне ╕нформування населення.

Еколог╕чне ╕нформування забезпечу╓ться шляхом:

а) п╕дготовки М╕н╕стерством еколог╕╖ та природних ресурс╕в ╕ поданням Верховн╕й Рад╕ Укра╖ни щор╕чно╖ Нац╕онально╖ допов╕д╕ про стан навколишнього природного середовища в Укра╖н╕ ╕ п╕сля ╖╖ розгляду Верховною Радою Укра╖ни - опубл╕куванням ╕ розм╕щенням в систем╕ Internet;

б) орган╕зац╕╖ п╕дготовки органами м╕сцевого самоврядування щор╕чних допов╕дей про стан навколишнього середовища областей Укра╖ни та ╖х оприлюднення через пресу ╕/або в електронному вигляд╕;

в) систематичного ╕нформування населення через засоби масово╖ ╕нформац╕╖ про стан навколишнього природного середовища, динам╕ку його зм╕н, джерела забруднення чи розм╕щення в╕дход╕в ╕ характер впливу еколог╕чних фактор╕в на здоров'я людей;

г) негайного ╕нформування про природн╕ та техногенн╕ авар╕╖ та катастрофи, що спричинили чи загрожують спричинити шк╕длив╕ еколог╕чн╕ насл╕дки;

д) передач╕ ╕нформац╕╖, отримано╖ в результат╕ зд╕йснення еколог╕чного мон╕торингу, по каналах ╕нформац╕йних зв'язк╕в органам, уповноваженим приймати управл╕нськ╕ р╕шення на баз╕ отримано╖ ╕нформац╕╖;

е) забезпеченням безплатного доступу до еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖, що м╕ститься в списках, ре╓страх, арх╕вах та ╕нших базах даних, що не складають державно╖ та╓мниц╕;

╓) наданням спец╕ал╕зовано╖ (тобто тако╖, що не склада╓ загального ╕нтересу ╕ в отриманн╕ яко╖ зац╕кавлений лише конкретний запитувач) еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖ ф╕зичним та юридичним особам за ╖х ╕нформац╕йними запитами.

Режим доступу до еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖, в тому числ╕ порядок ╕ пер╕одичн╕сть еколог╕чного ╕нформац╕йного забезпечення, передбаченого пунктами "в""г" частини друго╖ ц╕╓╖ статт╕, встановлю╓ться Верховвною Радою Укра╖ни.

За надання ╕нформац╕╖, передбачено╖ пунктом "╓" частини друго╖ ц╕╓╖ статт╕, може стягуватись плата, що не перевищу╓ пом╕рковаого р╕вня. За надання ╕нших вид╕в еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖ спец╕ально уповноваженими органами також може стягуватись плата, розм╕р яко╖ повинен обмежуватись витратами на ксерокоп╕ювання, бланки, пап╕р та ╕нш╕ витратн╕ матер╕али. Перел╕к еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖, за надання яко╖ може стягуватись плата, а також порядок ╖╖ стягнення визначаються Каб╕нетом М╕н╕стр╕в Укра╖ни".

II.До Закону Укра╖ни "Про ╕нформац╕ю" (В╕домост╕ Верховно╖ Ради Укра╖ни, 1992, N 48, ст. 650):

    1)В статт╕ 18 п╕сля п╕дпункту "-╕нформац╕я дов╕дково-енциклопедичного характеру" додати п╕дпункт "╕нформац╕я еколог╕чного характеру" (дал╕ за текстом).

    2) П╕сля статт╕ 24 розм╕стити нову статтю 241 "╤нформац╕я еколог╕чного характеру (еколог╕чна ╕нформац╕я)", виклавши ╖╖ в так╕й редакц╕╖: "╤нформац╕я еколог╕чного характеру (еколог╕чна ╕нформац╕я) √ це будь-як╕ документован╕ в╕домост╕ у письмов╕й, ауд╕ов╕зуальн╕й, електронн╕й чи ╕нш╕й матер╕альн╕й форм╕ про под╕╖, явища, матер╕али, факти, процеси ╕ окремих ос╕б, що мають в╕дношення до сфери використання, в╕дтворення та збереження природних ресурс╕в, природних об'╓кт╕в чи природних комплекс╕в, охорони навколишнього природного середовища та забезпечення еколог╕чно╖ безпеки, а саме про:

      -стан навколишнього природного середовища чи його складових√ земл╕, вод, надр,  атмосферного пов╕тря, рослинного та тваринного св╕ту та р╕вн╕ ╖х забруднення;

      -б╕олог╕чн╕ р╕зновиди та ╖х компоненти, включаючи генетично видозм╕нен╕ орган╕зми та ╖х вза╓мод╕ю з╕ складовими навколишнього природного середовища;

      -джерела, фактори, матер╕али, речовини, продукц╕ю, енерг╕ю, ф╕зичн╕ фактори (шум, в╕брац╕ю, електромагн╕тний, рад╕оац╕йний та ╕нш╕), що впливають або можуть вплинути на стан навколишнього природного середовища та здоров'я населення;

      -загрозу виникнення ╕ причини еколог╕чно небезпечних авар╕й, катастроф природного чи техногенного характеру, насл╕дки та результати л╕кв╕дац╕╖ цих явищ, рекомендац╕╖ щодо заход╕в, спрямованих  на зменшення ╖х негативного впливу на природн╕ об'╓кти та здоров'я громадян;

      -еколог╕чн╕ прогнози, плани ╕ програми, заходи, в тому числ╕ адм╕н╕стративн╕, державну еколог╕чну пол╕тику, законодавство про охорону навколишнього природного середовища;

      -стан здоров'я та безпеки людей, умови життя та прац╕ людей, як╕сть та безпеку харчових продукт╕в ╕ предмет╕в побуту, стан культурних об'╓кт╕в ╕ споруд у залежност╕ в╕д впливу на них фактор╕в навколишнього середовища, його складових або фактор╕в;

      -притягнення винних ос╕б за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища до в╕дпов╕дальност╕.

    Така ╕нформац╕я н╕ким не може бути засекречена.

Основними джерелами цих вид╕в ╕нформац╕╖ ╓: дан╕ еколог╕чного мон╕торингу, кадастр╕в природних ресурс╕в, списки, ре╓стри, ╕нш╕ автоматизован╕ банки даних, арх╕ви, а також дов╕дки, що видаються уповноваженими на те державними органами, органами м╕сцевого самоврядування, громадськими об'╓днаннями, окремими службовими особами та автоматизованими ╕нформац╕йними системами.

Система еколог╕чного ╕нформац╕йного забезпечення встановлю╓ться Законом Укра╖ни "Про охорону навколишнього природного середовища".

    3)Частину першу статт╕ 37 доповнити абзацем восьмим, дев'ятим та десятим, виклавши ╖х у так╕й редакц╕╖:

"╕нформац╕ю про право ╕нтелектуально╖ власност╕;

╕нформац╕ю про третю особу, яка надала ╕нформац╕ю, що м╕ститься в запит╕, якщо на цю особу не поширюються або не можуть поширюватись правов╕ зобов'язання д╕яти належним чином ╕ коли ця особа не да╓ згоди на оприлюднення в╕дпов╕дного матер╕алу;

╕нформац╕ю про територ╕╖, що ╓ середовищем перебування та м╕сцем розмноження особливо ц╕нних, р╕дк╕сних ╕ таких, що перебувають п╕д загрозою зникнення, вид╕в тварин ╕ рослин.".

III.До Закону Укра╖ни "Про еколог╕чну експертизу" (В╕домост╕ Верховно╖ Ради Укра╖ни, 1995, N 8, ст. 54):

    1)До статт╕ 10 додати частину другу (частину другу чинно╖ редакц╕╖ вважати частиною третьою), виклавши ╖╖ в так╕й редакц╕╖:

"Заява про еколог╕чн╕ насл╕дки д╕яльност╕ повинна, зокрема, м╕стити в╕домост╕ про:

а) запропонований вид д╕яльност╕ та заявку, за якою буде прийняте р╕шення;

б) характер можливих р╕шень або проект р╕шення;

в) державний орган, в╕дпов╕дальний за прийняття р╕шення;

г) умови ╕ процедуру надання ╕нформац╕╖ про порядок оц╕нки впливу на навколишн╓ природне середовище;

д) форми участ╕ громадськост╕ в цьому процес╕, зокрема дату ╕ м╕сце проведення громадських слухань або в╕дкритого зас╕дання, строки подач╕ зауважень ╕ пропозиц╕й;

е) державний орган, в якому можна отримати в╕дпов╕дну ╕нформац╕ю та про ╖╖ передачу на розгляд громадськост╕, а також державний орган, до якого сл╕д надсилати зауваження чи запити;

д) про охоплення запланованого виду д╕яльност╕ нац╕ональною чи транснац╕ональною процедурою оц╕нки впливу на навколишн╓ природне середовище.

    2)До статт╕ 11 додати частини другу ╕ третю, виклавши ╖х у наступн╕й редакц╕╖:

"Громадськост╕ нада╓ться можлив╕сть подавати в письмов╕й форм╕ або п╕д час громадських слухань чи в╕дкритих зас╕дань за участю замовника будь-як╕ зауваження, ╕нформац╕ю, анал╕тичн╕ матер╕али, пропозиц╕╖, м╕ркування, або альтернативн╕ р╕шення, як╕, на думку громадськост╕, мають в╕дношення до заплановано╖ д╕яльност╕.

Представники громадськост╕ можуть включатись до складу державних експертних ком╕с╕й.".

    3)Частину другу статт╕ 11 зняти, а частину 3 нин╕ чинно╖ редакц╕╖ вважати частиною четвертою, виклавши ╖╖ в так╕й редакц╕╖:

"При п╕дготовц╕ висновк╕в еколог╕чно╖ експертизи повинн╕ бути належним чином врахован╕ результати публ╕чних слухань та ╕ншо╖ участ╕ громадськост╕ в оц╕нц╕ впливу заплановано╖ д╕яльност╕ на навколишн╓ середовище. За╕нтересована громадськ╕сть повинна бути по╕нформована про врахування таких результат╕в чи про причини в╕дхилення ╖╖ пропозиц╕й".

IV.До Закону Укра╖ни "Про м╕сцеве самоврядування в Укра╖н╕" (В╕домост╕ Верховно╖ Ради Укра╖ни, 1997, N 24, ст. 170):

    1)Пункт "б" частини першо╖ статт╕ 33 доповнити п╕дпунктом 11 у так╕й редакц╕╖:

    "11) створення та забезпечення функц╕онування м╕сцевих еколог╕чних автоматизованих ╕нформац╕йно-анал╕тичних систем".

    2)Частину першу статт╕ 44 доповнити пунктом 18 у так╕й редакц╕╖:

    "18) створення та забезпечення функц╕онування рег╕ональних еколог╕чних автоматизованих ╕нформац╕йно-анал╕тичних систем".

    V.До Цив╕льного кодексу Укра╖ни:

    1)Частину третю статт╕ 6 викласти в так╕й редакц╕╖:

"в╕дновлення становища, яке ╕снувало до порушення права, припинення д╕й або заборона д╕яльност╕, як╕ порушують право".

VI.До Цив╕льно-процесуального кодексу Укра╖ни:

1) До ст. 63 додати частину 5, виклавши ╖╖ в так╕й редакц╕╖: "суд або суддя вправ╕ зв╕льнити громадську орган╕зац╕ю або громадянина в╕д сплати судових витрат у доход держави у раз╕ подання заяви на захист прав та охоронюваних ╕нтерес╕в ╕нших громадян або ╕нтерес╕в сусп╕льства".

    2)До статт╕ 68 додати частину четверту, виклавши ╖╖ в так╕й редакц╕╖:

" суд або суддя може зменшити розм╕р судових витрат або зв╕льнити в╕д ╖х сплати, якщо заява подана громадською орган╕зац╕╓ю або громадянином на захист прав та охоронюваних ╕нтерес╕в ╕нших громадян або ╕нтерес╕в сусп╕льства.".

    3) Назву статт╕ 68 зм╕нити та викласти в так╕й редакц╕╖: "Зв╕льнення в╕д сплати судових витрат, зменшення ╕╖ розм╕ру, в╕дстрочення та розстрочення ╖х сплати"

проект

ПОЛОЖЕННЯ ПРО РЕЖИМ ЕКОЛОГ╤ЧНО╥ ╤НФОРМАЦ╤╥

        З метою сприяння реал╕зац╕╖  та захисту права кожно╖ людини нин╕шнього ╕ прийдешн╕х покол╕нь жити в безпечному навколишньому природному середовищ╕, сприятливому для ╖╖ здоров`я та добробуту, п╕двищення р╕вня еколог╕чно╖ св╕домост╕ населення, подолання еколог╕чно╖ кризи в держав╕,  в Укра╖н╕ гаранту╓ться право в╕льного доступу до ╕нформац╕╖ про стан довк╕лля (навколишн╓ природне середовище), про як╕сть харчових продукт╕в, питно╖ води та предмет╕в побуту та право на ╖╖ поширення.

╤.ЗАГАЛЬН╤  ПОЛОЖЕННЯ

1.Це Положення визнача╓ правов╕ та орган╕зац╕йн╕ основи забезпечення в╕льного доступу до еколог╕чно╖ ╕нформац╖╖.

    2.У цьому Положенн╕ наведен╕ нижче терм╕ни вживаються у такому значенн╕:

            еколог╕чна ╕нформац╕я √ будь-як╕ документован╕ та публ╕чно оголошен╕ в╕домост╕ у письмов╕й, ауд╕ов╕зуальн╕й, електронн╕й чи ╕нш╕й матер╕альн╕й форм╕ про под╕╖, явища, матер╕али, факти, процеси ╕ окремих ос╕б у сфер╕ використання, в╕дтворення та охорони природних ресурс╕в, ╕нших природних комплекс╕в, охорони навколишнього природного середовища та забезпечення еколог╕чно╖ (природно-техногенно╖) безпеки;

        види еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖ √ це в╕домост╕ про:

      - стан навколишнього природного середовища, що включа╓ в себе стан його складових √ природних ╕ природно-соц╕альних умов ╕ процес╕в, земл╕, надр, вод, атмосферного пов╕тря, ╕нших природних ресурс╕в та комплекс╕в;

      - б╕олог╕чн╕ р╕зновиди та ╖х компоненти, включаючи генетично видозм╕нен╕ орган╕зми та ╖х вза╓мод╕ю з╕ складовими навколишнього природного середовища;

       - джерела, фактори, матер╕али, речовини, предмети, продукц╕ю, енерг╕ю, шум, випром╕нювання, д╕яльн╕сть, що впливають або можуть впливати на стан навколишнього природного середовища, його складових, на життя ╕ здоров`я громадян;

      - загрози виникнення ╕ причини еколог╕чно небезпечних авар╕й, катастроф, стих╕йних лих, насл╕дки та результати л╕кв╕дац╕╖ цих явищ, рекомендац╕╖ щодо заход╕в, спрямованих на зменшення ╖х негативного впливу на природн╕ об`╓кти та здоров`я населення;

      - еколог╕чн╕ прогнози, плани ╕ програми, заходи, в тому числ╕ адм╕н╕стративн╕, угоди, державну еколог╕чну пол╕тику, законодавство про охорону навколишнього природного середовища;

      - ф╕нансов╕ витрати, спрямован╕ на зд╕йснення природоохоронних заход╕в за рахунок фонд╕в охорони навколишнього природного середовища, кошт╕в п╕дпри╓мств та ╕нших кошт╕в, ╕нший економ╕чний анал╕з, використаний у процес╕ прийняття р╕шень з питань, що стосуються навколишнього природного середовища;

      - стан здоров`я та безпеки людей, умови життя та прац╕ людей, як╕сть та безпеку харчових продукт╕в ╕ предмет╕в побуту, стан культурних об`╓кт╕в ╕ споруд у залежност╕ в╕д впливу на них стану навколишнього природного середовища, його складових, або фактор╕в, джерел, матер╕ал╕в, речовин чи заход╕в щодо охорони навколишнього природного середовища;

    - притягнення винних ос╕б за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища до в╕дпов╕дальност╕;

       еколог╕чне ╕нформац╕йне забезпечення √ врегульована законодавством д╕яльн╕сть спец╕ально уповноважених на те державних орган╕в, орган╕в м╕сцевого самоврядування,  п╕дпри╓мств, установ, орган╕зац╕й, яка спрямована на зб╕р, обробку, узагальнення ╕ оприлюднення вид╕в еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖;

        еколого-╕нформац╕йн╕ ресурси √ систематичн╕ з╕брання ╕нформац╕йно╖ л╕тератури ╕ документ╕в (бюлетен╕в, пер╕одичних видань, статистичних зв╕т╕в, списк╕в, ре╓стр╕в, обл╕ково-кадастрових документ╕в, наукових роб╕т тощо) у сфер╕ використання природних ресурс╕в, охорони довк╕лля та забезпечення еколог╕чно╖ безпеки, як╕ заф╕ксован╕ на паперових, електронних або будь-яких ╕нших нос╕ях, та як╕ визначають чи ф╕ксують види еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖;

         дов╕дковий фонд еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖ √ сукупн╕сть упорядкованих первинних документ╕в ╕ дов╕дково-пошукового апарату, призначених для задоволення еколого-╕нформац╕йних потреб;

         дов╕дково-пошуковий аппарат √ сукупн╕сть упорядкованих вторинних документ╕в, як╕ створюються для пошуку первинних документ╕в;

         анал╕тично-системна обробка еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖ √ процес обробки еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖ методом анал╕зу та синтезу зм╕сту документ╕в з метою одержання необх╕дних даних, а також шляхом ╖х класиф╕кац╕╖, оц╕нки, сп╕вставлення ╕ узагальнення;

         еколого-╕нформац╕йн╕ ресурси з обмеженим доступом √ документован╕ в╕домост╕, як╕ зг╕дно з законодавством мають обмежений режим доступу.

╤╤.ЗБ╤Р ТА ПОШИРЕННЯ ЕКОЛОГ╤ЧНО╥ ╤НФОРМАЦ╤╥

3. Орган╕зац╕я еколог╕чного ╕нформац╕йного забезпечення та формування  еколого-╕нформац╕йних ресурс╕в поклада╓ться в межах ╖х компетенц╕╖ на Каб╕нет М╕н╕стр╕в Укра╖ни, Уряд Автономно╖ Республ╕ки Крим, органи м╕сцевого самоврядування, м╕сцев╕ державн╕ адм╕н╕страц╕╖, виконавч╕ органи м╕сцевих рад, М╕н╕стерство еколог╕╖ та природних ресурс╕в Укра╖ни, М╕н╕стерство охорони здоров`я Укра╖ни, М╕н╕стерство з питань надзвичайних ситуац╕й та у справах потерп╕лих в╕д насл╕дк╕в Чорнобильсько╖ катастрофи Укра╖ни та ╕нш╕ державн╕ органи, на як╕ законодавством Укра╖ни та Автономно╖ Республ╕ки Крим покладено зд╕йснення функц╕й у  ц╕й сфер╕.

4. Еколог╕чне ╕нформац╕йне забезпечення зд╕йсню╓ться шляхом:

    -пост╕йного збору, обробки, узагальнення та оприлюднення еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖:

    -про стан навколишнього природного середовища в Укра╖н╕  - у форм╕ Нац╕онально╖ допов╕д╕, що пода╓ться один раз на р╕к М╕н╕стерством еколог╕╖ та природних ресурс╕в Укра╖ни Верховн╕й Рад╕ Укра╖ни;

    -про стан навколишнього природого середовища рег╕он╕в - у форм╕ зв╕т╕в, як╕ подаються органами М╕н╕стерства еколог╕╖ та природних ресурс╕в Укра╖ни в Автономн╕й Республ╕ц╕ Крим, областях, м╕стах Ки╓в╕ та Севастопол╕, один раз у три м╕сяц╕;

    -негайного оприлюднення в╕домостей про загрозу виникнення ╕ причини природних ╕ техногенних авар╕й та катастроф, як╕ становлять загрозу здоров`ю людини або навколишньому природному середовищу, про насл╕дки та результати л╕кв╕дац╕╖ ╖х насл╕дк╕в, рекомендац╕╖ щодо заход╕в, спрямованих на зменшення ╖х негативного впливу на здоров`я людей ╕ навколишн╓ природне середовище;

    -ведення мон╕торингу довк╕лля, державного обл╕ку та державних кадастр╕в природних ресурс╕в, комплекс╕в, а також об`╓кт╕в (джерел, речовин, матер╕ал╕в, вид╕в д╕яльност╕), що шк╕дливо впливають на стан навколишнього природного середовища, ╕нших списк╕в, ре╓стр╕в, арх╕в╕в, доступних для громадян та пост╕йне поновлення ╕нформац╕╖ у них з метою формування дов╕дкового фонду еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖ ╕ дов╕дково-пошукового апарату;

    -розробки та впровадження еколог╕чних програм, доведення ╖х положень до громадськост╕;

    -дотримання вимог щодо обов`язковост╕ проведення державно╖ еколог╕чно╖ експертизи об`╓кт╕в ╕ д╕яльност╕ лише п╕сля оголошення через засоби масово╖ ╕нформац╕╖  Заяви про еколог╕чн╕ насл╕дки тако╖ д╕яльност╕;

    -зд╕йснення контролю в галуз╕ охорони навколишнього природного середовища, рац╕онального використання та в╕дтворення природних ресурс╕в, забезпечення еколог╕чно╖ (природно-техногенно╖) безпеки та ╕нформування громадськост╕ про його насл╕дки у пер╕одичних публ╕чних виступах кер╕вник╕в контрольних орган╕в у засобах масово╖ ╕нформац╕╖;

    -сприяння громадськост╕ в реал╕зац╕╖ ╖╖ права на еколог╕чну ╕нформац╕ю шляхом визначення квал╕ф╕кованих контактних ос╕б у структур╕ державних та ╕нших орган╕в, здатних пост╕йно надавати еколог╕чну ╕нформац╕ю зг╕дно з ╕нформац╕йними запитами за╕нтересованих ос╕б;

    -забезпечення безплатного доступу громадян та ╕нших за╕нтересованих ос╕б до списк╕в, ре╓стр╕в, арх╕в╕в у ц╕й сфер╕;

    -створення на баз╕ цих даних автоматизованих ╕нформац╕йно-анал╕тичних служб або систем, у тому числ╕ електронних баз даних (в ╤нтернет╕) для анал╕тично-системно╖ обробки еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖;

    -забезпечення захисту порушеного права громадян на еколог╕чну ╕нформац╕ю в судовому порядку;

    -притягнення винних ос╕б за порушення встановленого режиму еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖ до юридично╖ в╕дпов╕дальност╕.

5. П╕дпри╓мства, установи, орган╕зац╕╖ та громадяни-п╕дпри╓мц╕, д╕яльн╕сть яких визначена у встановленому законом порядку як еколог╕чно небезпечна, зобов`язан╕ оприлюднювати через засоби масово╖ ╕нформац╕╖ в╕домост╕ про негативн╕ впливи на навколишн╓ природне середовище (викиди, скиди забруднюючих речовин, розм╕щення в╕дход╕в у навколишньому природному середовищ╕, ╕нш╕ фактори негативного впливу на навколишн╓ природне середовище), як╕ виникають внасл╕док  порушень ними еколог╕чних вимог.

6. У раз╕ авар╕й, катастроф, як╕ спричиняють забруднення чи ╕ншу деградац╕ю навколишнього природного середовища, посадов╕ особи або власники п╕дпри╓мств, кер╕вники установ ╕ орган╕зац╕й зобов`язан╕ негайно пов╕домляти про це м╕сцев╕ державн╕ адм╕н╕страц╕╖ чи виконавчий орган м╕сцево╖ Ради, державним органам охорони навколишнього природного середовища, ╕ншим спец╕ально уповноваженим державним органам та населенню, а також пов╕домляють про заходи, вжит╕ для л╕кв╕дац╕╖ ╖х насл╕дк╕в.

Кр╕м цього п╕дпри╓мства, установи, орган╕зац╕╖ та громадяни-п╕дпри╓мц╕ забезпечують первинний обл╕к обсяг╕в використання природних ресурс╕в, фактор╕в впливу на навколишн╓ природне середовище та зв╕тують про це у порядку статистично╖ зв╕тност╕ до державних орган╕в.

7. Державн╕ та ╕нш╕ органи забезпечують поступове зб╕льшення обсяг╕в еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖ в електронних базах даних, як╕ ╓ легко доступними для широкого загалу громадськост╕ через публ╕чн╕ мереж╕ зв`язку (╤нтернет). Така ╕нформац╕я ма╓ включати:

    -зв╕ти про стан навколишнього природного середовища, в тому числ╕ ╕нформац╕ю про як╕сть навколишнього природного середовища та навантаження на нього;

    -державн╕ документи з питань еколог╕чно╖ пол╕тики, плани та програми, що стосуються рац╕онального використання природних ресурс╕в, охорони навколишнього природного середовища та забезпечення еколог╕чно╖ (природно-техногенно╖) безпеки, а також природоохоронн╕  угоди;

    -╕нш╕ види еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖.

8. З метою анал╕тично-системно╖ обробки еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖ в систем╕ М╕н╕стерства еколог╕╖ та природних ресурс╕в Укра╖ни створю╓ться державний автоматизований центр еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖.

9. Державн╕ органи забезпечують поширення серед громадськост╕ законодавчих, п╕дзаконних акт╕в ╕ директивних документ╕в, таких як:

    -концепц╕╖, стратег╕╖ тощо, документ╕в з питань план╕в д╕й, в тому числ╕ ф╕нансування заход╕в, що стосуються охорони навколишнього природного середовища, зв╕т╕в про х╕д ╖х виконання, як╕ готуються на р╕зних р╕внях державно╖ влади;

    -текст╕в м╕жнародних договор╕в, конвенц╕й, угод з питань, що стосуються навколишнього природного середовища;

    -╕нших важливих документ╕в, що м╕стять еколог╕чну ╕нформац╕ю.

З ц╕╓ю метою на рад╕о, телебаченн╕, у друкованих засобах масово╖ ╕нформац╕╖ (прес╕) готуються пост╕йн╕ еколог╕чн╕ програми, рубрики тощо.

10. В Укра╖н╕ за сприяння фонд╕в охорони навколишнього природного середовища, ╕нших еколог╕чних фонд╕в, в тому числ╕ благод╕йних, запроваджу╓ться заохочення та стимулювання д╕яльност╕, спрямовано╖ на регулярне ╕нформування громадськост╕ про вплив на навколишн╓ природне середовище, про як╕сть продукц╕╖, що виготовля╓ться, про як╕сть питно╖ води, про насл╕дки еколог╕чного аудиту, еколог╕чно╖ експертизи та ╕нше.

11. Державн╕ органи забезпечують:

    -публ╕кац╕ю поточно╖ еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖ та ╖╖ анал╕з з метою залучення громадськост╕ до розробки найб╕льш сутт╓вих пропозиц╕й з питань еколог╕чно╖ пол╕тики;

    -опубл╕кування в╕домостей про ╖х вза╓мод╕ю з громадськ╕стю у сфер╕ охорони навколишнього природного середовища, рац╕онального використання природних ресурс╕в та забезпечення еколог╕чно╖ (природно-техногенно╖) безпеки, а також доступн╕сть пояснювальних матер╕ал╕в з в╕дпов╕дних питань;

    -надання у в╕дпов╕дн╕й форм╕ в╕домостей про зд╕йснення державними органами ус╕х р╕вн╕в функц╕й управл╕ння ╕ контролю та про надання населенню послуг у сфер╕ охорони навколишнього природного середовища;

    -розробку механ╕зм╕в ╕нформування громадськост╕ про харчов╕ продукти, як╕сть питно╖ води та предмети побуту з тим, щоб забезпечити споживачам можлив╕сть еколог╕чно обгрунтованого вибору.

I╤╤.ДОСТУП ДО ЕКОЛОГ╤ЧНО╥ ╤НФОРМАЦ╤╥

      12. Доступ до еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖ забезпечу╓ться шляхом:

-систематично╖ публ╕кац╕╖ ╖╖ в оф╕ц╕йних друкованих виданнях (бюлетенях, зб╕рниках), поширення ╕нформац╕йними службами державних орган╕в ╕ орган╕зац╕й;

    -пов╕домлення ╖╖ засобами масово╖ ╕нформац╕╖;

    -публ╕чних виступ╕в;

    -безпосереднього доведення ╖╖ за╕нтересованим громадянам,  ╖х об`╓днанням, державним органам та юридичним особам (надал╕ - запитувачам) за ╖х запитом, в тому числ╕ з автоматизованих еколог╕чних ╕нформац╕йно-анал╕тичних систем, б╕бл╕отечних ╕ арх╕вних фонд╕в, списк╕в, ре╓стр╕в тощо.

    13. ╤нформац╕йний запит про надання еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖ не вимага╓ необх╕дност╕ формулювати свою за╕нтересован╕сть та пода╓ться  у письмов╕й форм╕ у порядку, визначеному Законом Укра╖ни "Про ╕нформац╕ю". Прим╕рний зразок ╕нформац╕йного запиту дода╓ться  ( Додаток 1 ).

14. У в╕дпов╕дь на запит про надання еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖ за╕нтересованим особам нада╓ться повна та достов╕рна ╕нформац╕я про запитуваний вид еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖, в тому числ╕ коп╕╖ первинних документ╕в, як╕ м╕стять або охоплюють таку ╕нформац╕ю.

15. Державний та ╕нший орган зобов`язаний надати запитувачу ╕нформац╕ю у письмов╕й форм╕.

 16. Еколог╕чна ╕нформац╕я нада╓ться в максимально стисл╕ строки, але не  п╕зн╕ше одного м╕сяця п╕сля подання запиту, якщо т╕льки обсяги та складн╕сть збору в╕дпов╕дно╖ ╕нформац╕╖ не виправдовують продовження цього терм╕ну до двох м╕сяц╕в п╕сля подання запиту. Запитувач╕ ╕нформуються про будь-яке продовження строк╕в ╕ про причини, як╕ стали п╕дставою для цього.

17. У запит╕ про надання еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖ може бути в╕дмовлено , якщо:

    -запит стосу╓ться матер╕ал╕в, що знаходяться на завершальн╕й стад╕╖ ╖х п╕дготовки, або стосу╓ться внутр╕шнього ╕нформац╕йного обм╕ну м╕ж державними органами (внутр╕в╕домчо╖ службово╖ кореспонденц╕╖), який передбачений чинним законодавством чи практикою, що склалася.

У запит╕  про надання еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖ може бути також в╕дмовлено, якщо ╖╖ оприлюднення може негативно вплинути на :

    -конф╕денц╕йн╕сть д╕яльност╕ державних орган╕в у випадках, коли така конф╕денц╕йн╕сть передбача╓ться чинним законодавством;

    -м╕жнародн╕ стосунки, нац╕ональну оборону  або державну безпеку, в╕дпов╕дно до Закону Укра╖ни "Про державну та╓мницю";

    -в╕дправлення правосуддя, можлив╕сть для ос╕б бути в╕дданими п╕д справедливий судовий розгляд, або спроможн╕сть державних орган╕в проводити розсл╕дування крим╕нального, адм╕н╕стративного,  чи дисципл╕нарного характеру;

    -конф╕денц╕йн╕сть комерц╕йно╖ та промислово╖ ╕нформац╕╖ у випадках, коли така конф╕денц╕йн╕сть охороня╓ться законом з метою захисту законних економ╕чних ╕нтерес╕в. Не можуть складати комерц╕йну та╓мницю в╕домост╕ про викиди, скиди забруднюючих речовин та розм╕щення в╕дход╕в у навколишн╓ природне середовище, недодержання безпеки умов прац╕, реал╕зац╕ю продукц╕╖, яка завда╓ шкоди здоров`ю,  ╕нш╕ порушення законодавства Укра╖ни у ц╕й сфер╕, а тому вона п╕дляга╓ оприлюдненню;

    -право  ╕нтелектуально╖ власност╕;

    -конф╕денц╕йн╕сть особистих даних ╕/чи арх╕в╕в, що стосуються ф╕зично╖ особи, коли ця особа не дала згоди на оприлюднення тако╖ ╕нформац╕╖ зг╕дно з чинним законодавством;

    -╕нтереси третьо╖ сторони, яка надала ╕нформац╕ю, якщо ця сторона не зв`язана зобов`язаннями д╕яти належним чином, або якщо на цю сторону не може бути  покладено такого зобов`язання, ╕  в тих випадках, коли ця сторона не да╓ згоди на оприлюднення в╕дпов╕дних в╕домостей;

    -навколишн╓ природне середовище, на яке поширю╓ться така ╕нформац╕я, зокрема на територ╕╖, як╕ ╓ середовищем перебування та м╕сцями розмноження особливо ц╕нних, р╕дк╕сних ╕ таких, що перебувають п╕д загрозою зникнення вид╕в тварин ╕ рослин.

18. У тих випадках, коли державний чи ╕нший орган не ма╓ у сво╓му розпорядженн╕ еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖, котра м╕ститься у запит╕, цей орган у десятиденний терм╕н зобов`язаний передати цей запит уповноваженому органу, письмово пов╕домивши про це запитувача, або по╕нформувати запитувача про орган, до якого, як в╕н вважа╓, сл╕д звернутися ╕з запитом про наданя в╕дпов╕дно╖ ╕нформац╕╖.

19. У випадках, коли ╕нформац╕я, яка не п╕дляга╓ оприлюдненню, може  бути в╕докремлена в╕д решти ╕нформац╕╖ без шкоди для конф╕денц╕йност╕ ╕нформац╕╖, що не п╕дляга╓ оприлюдненню, державн╕ та ╕нш╕ органи зобов'язан╕ надавати цю решту еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖.

20. В╕дмова у запит╕ про надання еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖ доводиться до в╕дома запитувача у письмов╕й форм╕ з роз`ясненням порядку оскарження прийнятого р╕шення.

21. В╕дмова у запит╕ нада╓ться у максимально  стисл╕ строки, але не п╕зн╕ше одного м╕сяця, якщо т╕льки складн╕сть ╕нформац╕╖ не виправдову╓ продовження (в╕дстрочення) цього строку до двох м╕сяц╕в з моменту подання запиту. Запитувача ╕нформують про будь-яке продовження такого строку ╕ про його причини.

22. У в╕дмов╕ та пов╕домленн╕ про в╕дстрочення задоволення запиту ма╓ бути зазначено:

    -посадова особа державного та ╕ншого органу, яка в╕дмовля╓ у задоволенн╕ запиту у визначений м╕сячний терм╕н;

    -дата в╕дмови або дата надсилання  або видач╕ пов╕домлення про в╕дстрочення;

    -мотивована п╕дстава в╕дмови або причини, з яких запитувана ╕нформац╕я  (документ) не може бути видана у встановлений терм╕н;

    -терм╕н,  у який буде задоволено запит.

23. Доступ до еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖, яка м╕ститься у списках  (перел╕ках, кадастрах), ре╓страх, арх╕вах ╓ безплатним, кр╕м випадк╕в виготовлення за бажанням запитувача коп╕й запитуваних документ╕в. Не п╕дляга╓ оплат╕ робота по пошуку оф╕ц╕йних документ╕в.

Розм╕ри плати за п╕дготовку коп╕й документ╕в мають бути пом╕ркованого р╕вня.

Розм╕ри плати та порядок стягнення плати за окрем╕ види еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖ визначаються Каб╕нетом М╕н╕стр╕в Укра╖ни.

╤V.В╤ДПОВ╤ДАЛЬН╤СТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ РЕЖИМУ ДОСТУПУ ДО ЕКОЛОГ╤ЧНО╥ ╤НФОРМАЦ╤╥

24. Порушення режиму доступу до еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖ тягне за собою дисципл╕нарну, цив╕льно-правову, адм╕н╕стративну або крим╕нальну в╕дпов╕дальн╕сть зг╕дно з законодавством Укра╖ни.

25. В╕дпов╕дальн╕сть за порушення режиму доступу до еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖ несуть особи, винн╕ у вчиненн╕ правопорушень, визначених  Законом Укра╖ни "Про ╕нформац╕ю".

26. Порядок оскарження противоправних д╕й, як╕ порушують режим доступу до еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖ визнача╓ться законодавством Укра╖ни.

27. У випадках, коли правопорушення завдають громадянам, п╕дпри╓мствам, установам, орган╕зац╕ям та державним органам матер╕ально╖ або морально╖ шкоди, особи, винн╕ у цьому в╕дшкодовують ╖╖ на п╕дстав╕ р╕шення суду. Розм╕р в╕дшкодування визнача╓ться судом.

email_2

Пишите