guestboo
Leafmap
email5

ПУБЛИКАЦИИ

Ecoban

СТАН ПОВ╤ТРЯНОГО БАСЕЙНУ ДОНЕЦЬКО╥ ОБЛАСТ╤

Б.П.Земський

Перший заступник начальника

Державного управл╕ння еколог╕чно╖ безпеки

в Донецьк╕й област╕,

 кандидат х╕м╕чних наук

Донецька область розташована в степов╕й зон╕ п╕вденно-сх╕дно╖ частини Укра╖ни, площа яко╖ склада╓ 26,5 тис. кв.км або 4,4% в╕д вс╕╓╖ територ╕╖ Укра╖ни. На ц╕й пор╕вняно невелик╕й територ╕╖ сконцентровано б╕льше за 800 великих виробничих об'╓днань ╕ п╕дпри╓мств паливно-енергетичного комплексу, г╕рничодобувно╖, металург╕йно╖, х╕м╕чно╖ промисловост╕, важкого, транспортного ╕ вуг╕льного машинобудування, як╕ ╓ найб╕льш эколог╕чно неблагополучними галузями. Сумарне техногенне ╕ антропогене навантаження на одиницю територ╕╖ област╕ в 4 рази вище, н╕ж в середньому по Укра╖н╕. Все це визнача╓ складний еколог╕чний стан в Донецьк╕й област╕.

Найгостр╕шою еколог╕чною проблемою област╕ ╓ проблема забруднення пов╕тряного басейну. З 1985 р. спостер╕га╓ться тенденц╕я поступового зниження викид╕в шк╕дливих речовин в атмосферне пов╕тря як в ц╕лому по Укра╖н╕, так ╕ в Донецьк╕й област╕. Причиною зменшення забруднень атмосфери було, передус╕м, зниження економ╕чно╖ активност╕, призупинення д╕╖, або повне закриття багатьох промислових п╕дпри╓мств. За пер╕од 1985-1997 р.р. загальний обсяг викид╕в в Донецьк╕й област╕ в╕д стац╕онарних джерел скоротився на 1500 тис. т (або на 47 %). На фон╕ абсолютного зменшення викид╕в забруднюючих речовин в атмосферне пов╕тря частка викид╕в Донецько╖ област╕ зроста╓ (Д╕аграма 1).

За п╕дсумками 1998 р. щ╕льн╕сть викид╕в в╕д стац╕онарних джерел склала 66 тон на 1 кв.км, що в 6 раз╕в б╕льше, н╕ж в середньому по Укра╖н╕. В атмосферне пов╕тря стац╕онарними джерелами забруднення було викинуто 1561 тис.т шк╕дливих речовин (37,5% в╕д загальних викид╕в по Укра╖н╕), а автотранспортом √205,6 тис.т. В 1998 роц╕ п╕дпри╓мствами вуг╕льно╖, металург╕йно╖ промисловост╕ та електроенергетики викинуто в атмосферу понад 86 % шк╕дливих речовин. Як ╕ ран╕ше, найб╕льш забруднено атмосферне пов╕тря в м. Мар╕упол╕ √ розм╕р викид╕в шк╕дливих склав 324,5 тис.т (20,8% викид╕в по област╕), у м. Донецьку - 208,5 тис.т (13,4%), у м. ╢нак╕╓ве - 106,1 тис.т (6,8%), м.Дебальцеве - 90 тис.т (5,8%), м. Мак╕╖вц╕ - 84,8 тис.т (5,4%), м. Горл╕вц╕ - 60,2 тис.т (3,9%).

Якщо пор╕вняти ╕ндекси промисловост╕ Донецько╖ област╕ та ╕ндекси викид╕в шк╕дливих речовин в атмосферне пов╕тря (Д╕аграма 2), то видно, що викиди шк╕дливих речовин спадають менш пов╕льними темпами, н╕ж в╕дбува╓ться спад п╕дпри╓мства. В програм╕ соц╕ально-економ╕чного розвитку Донецько╖ област╕ на 2000 √ 2010 роки передбачено зростання випуску промислово╖ продукц╕╖. При цьому викиди шк╕дливих речовин в атмосферне пов╕тря будуть зростати. Через незадов╕льний стан газопилоочисного обладнання цей зр╕ст може в╕дбуватися б╕льш високими темпами, н╕ж зростання промислово╖ продукц╕╖. Тому необх╕дно розробити ╕ зд╕йснювати таку пол╕тику в галуз╕ довк╕лля ╕ охорони здоров`я, яка б стримувала цей процес.

В концепц╕╖ програми охорони навколишнього природного середовища та забезпечення еколог╕чно╖ безпеки в Донецьк╕й област╕ до 2010 року передбачено так╕ пр╕оритетн╕ напрями д╕й:

1. У вуг╕льн╕й промисловост╕: впровадження процесiв видобутку вугiлля без видання вiдпрацьовано╖ породи на поверхню; максимальне використання метану, що визволя╓ться, з вуг╕льних пласт╕в; забезпечення збагачення всього обсягу видобутого вуг╕лля для потреб енергетики з метою зменшення викид╕в двооксиду с╕рки; в╕дтворення системи проф╕лактики самозайняття та гас╕ння породних в╕двал╕в, що горять, шахт та вуглезбагачувальних фабрик.

2. У енергетиц╕: впровадження метод╕в спалювання палива у псевдозр╕дженому (киплячому) шар╕; розробка та впровадження комб╕нованих метод╕в пригн╕чення оксид╕в азоту та с╕рки в╕д котлоагрегат╕в.

3. У металург╕╖ та коксох╕м╕чному виробництв╕: впровадження безкоксово╖ металург╕╖; перех╕д на електродуговий та конвертерний спос╕б виробництва стал╕; розширення застосування сухого способу гас╕ння коксу, а також гас╕ння коксу чистою (знефеноленою) водою; повне очищення коксового газу в╕д с╕рководню.

4. В╕д пересувних джерел: комплекс заход╕в, у тому числ╕ регулювання двигун╕в, перех╕д на газопод╕бне паливо, виключення етильованого бензину, використання нейтрал╕затор╕в токсичних вихлоп╕в та ╕нш╕.

5. Перех╕д на еколог╕чно чист╕ технолог╕╖ на ус╕х виробництвах. Оснащення джерел викид╕в ефективним пилогазоочисним обладнанням. П╕двищення р╕вню техн╕чного стану та експлуатац╕╕ д╕ючого обладнання.

 

homejump

Вернуться на главную страницу

СОДЕРЖАНИЕ