Deapsim1
 Home
 Экологика
 РегИнфо
 Эконовости
 Консультации
 МеждСогл
 Проекты
 Законы
 Публикации
 СостояниеОС
Ecoban

При поддержке Государственного управления экологической безопасности в Донецкой области

Leafmap

Концепц╕я Програми охорони навколишнього природного середовища та забезпечення еколог╕чно╖ безпеки в Донецьк╕й област╕ до 2010 року.

Вступ.

Hин╕шню еколог╕чну ситуац╕ю в Донецьк╕й област╕ можна визначити як кризову, що формувалася протягом тривалого пер╕оду через нехтування об'╓ктивними законами розвитку та в╕дтворення природно-ресурсного комплексу Укpа╖ни. В╕дбувалися стpуктуpн╕ дефоpмац╕╖ наpодного господаpства, коли пеpевага в област╕ надавалася pозвитку сиpовинно-видобувних, енергогенеруюч╕й, металург╕йн╕й, х╕м╕чн╕й та ╕ншим найб╕льш еколог╕чно небезпечним галузям пpомисловост╕. В по╓днанн╕ з недостатн╕стю правових та економ╕чних механ╕зм╕в захисту природного середовища, низькою забезпечен╕стю та ефективн╕стю захисних споруд, а також з низьким р╕внем еколог╕чно╖ св╕домост╕ сусп╕льства це призвело до небезпечного еколог╕чного стану у Донецьк╕й област╕.

В незалежн╕й Укра╖н╕ на державному р╕вн╕ визнано, що необх╕дно зд╕йснювати таку пол╕тику в сфер╕ охорони довк╕лля, яка б забезпечувала ст╕йкий з еколог╕чного погляду розвиток, ефективне зниження та попередження негативних вплив╕в на навколишн╓ середовище. Одним ╕з пр╕оритет╕в "Основних напрям╕в державно╖ пол╕тики Укра╖ни у галуз╕ охорони довк╕лля, використання природних ресурс╕в та забезпечення еколог╕чно╖ безпеки", затверджених  постановою Верховно╖ Ради Укра╖ни 5 березня 1998 р.,

╓ стаб╕л╕зац╕я та пол╕пшення еколог╕чного стану в м╕стах ╕ промислових центрах Донецько-Придн╕провського рег╕ону.

Еколог╕чна ситуац╕я, що склалася в област╕ потребу╓ посилення д╕й на державному, рег╕ональному ╕ м╕сцевому р╕внях у сферах законодавства, визначення пр╕оритет╕в пол╕тики територ╕й, природоохоронних д╕й в виробнич╕й та комунальн╕й сферах, еколог╕чного мон╕торингу довк╕лля та контролю джерел забруднення, еколог╕чного ╕нформування, осв╕ти та залучення до охорони довк╕лля населення област╕.

Метою обласно╖ програми з охорони навколишнього природного середовища повинна бути розробка ╕ реал╕зац╕я заход╕в, насамперед першочергових, по забезпеченню еколог╕чно╖ безпеки, стаб╕л╕зац╕╖ ╕ поступовому пол╕пшенню стану навколишнього природного середовища, рац╕ональному використанню ╕ в╕дтворенню природних ресурс╕в шляхом використання науково-обгрунтованих природоохоронних ╕ ресурсозбер╕гаючих р╕шень, моб╕л╕зац╕╖ матер╕альних ╕ ф╕нансових ресурс╕в, координац╕╖ д╕й орган╕в влади ╕ господарських суб'╓кт╕в, використання м╕жнародного досв╕ду в пер╕од структурно╖ перебудови економ╕ки Донецько╖ област╕ в 2000 √ 2010 роках. Засобом досягнення ц╕╓╖ мети ╓ також створення на вс╕х р╕внях достатньо╖ державно╖ природоохоронно╖ системи ╕ ╖╖ п╕дтримка. Реал╕зац╕я ц╕╓╖ мети дасть можлив╕сть знизити вм╕ст шк╕дливих речовин у водоймищах, атмосферному пов╕тр╕, грунтах до гранично допустимих показник╕в, забезпечити збереження ╕ в╕дновлення б╕ор╕зноман╕ття на територ╕╖ област╕, рац╕ональне використання ╕ в╕дтворення природних ресурс╕в. Виконання програми вир╕шить задач╕ щодо реал╕зац╕╖ ╤╤ етапу "Концепц╕╖ програми охорони навколишнього природного середовища та рац╕онального природокористування Донецько╖ област╕", затверджено╖ обласною радою 17.11.93 р.

Формування програми повинно базуватись на основних принципах сталого розвитку сусп╕льства:

    -пр╕оритетност╕ вир╕шення еколог╕чних проблем з урахуванням соц╕ально-економ╕чного стану, що склався, у Донецьк╕й област╕;

    -нев╕д'╓мност╕ захисту навколишнього природного середовища у процес╕ структурно╖ перебудови економ╕ки област╕, реконструкц╕╖ п╕дпри╓мств з впровадженням еколог╕чно безпечних, ресурсо - та енергозбер╕гаючих технолог╕й, л╕кв╕дац╕╖ еколог╕чно небезпечних виробництв ;

    -зд╕йснення заход╕в щодо еколог╕зац╕╖ господарсько╖ д╕яльност╕, усунення причин забруднення, а не ╖х насл╕дк╕в;

    -проведення оц╕нки еколог╕чних насл╕дк╕в та державно╖ еколог╕чно╖ експертизи ус╕х вид╕в д╕яльност╕, як╕ можуть негативно вплинути на навколишн╓ природне середовище;

    -участ╕ громадян в обговоренн╕ проект╕в законодавчих акт╕в, проведенн╕ громадсько╖ експертизи буд╕вництва та експлуатац╕╖ господарських комплекс╕в;

    -безумовного дотримання природоохоронного законодавства у сфер╕ ф╕нансового забезпечення д╕й щодо еколог╕зац╕╖ господарсько╖ д╕яльност╕ та охорони природи;

    -залучення як внутр╕шн╕х, так ╕ зовн╕шн╕х ╕нвестиц╕й в еколог╕чн╕ проекти;

    -сприяння подальшому розвитку м╕жнародного сп╕вроб╕тництва у галуз╕ охорони довк╕лля;

    -забезпечення, у встановленому законодавством порядку, доступу населення до еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖, включаючи ╕нформац╕ю про небезпечн╕ матер╕али та види д╕яльност╕;

    -стримування та попередження перем╕щення через кордони кра╖ни будь-яко╖ д╕яльност╕ або речовин, як╕ вважаються шк╕дливими для здоров'я людини;

    -в╕дпов╕дальност╕ орган╕в влади за незадов╕льний стан навколишнього приро дного середовища.

Завдання програми полягають у:

  • анал╕з╕ стану довк╕лля та перспективи зм╕н техногенного навантаження п╕д час структурно╖ перебудови економ╕ки област╕;
  • вид╕ленн╕ пр╕оритетних напрямк╕в з охорони навколишнього середовища, розвиток яких дозволить сутт╓во пол╕пшити еколог╕чний стан, що склався в област╕;
  • формуванн╕ ╕ виконанн╕ конкретних заход╕в, спрямованих на усунення та пом'якшення д╕╖ чинник╕в, шк╕дливих для навколишнього природного середовища та здоров'я населення.
  • Стан  навколишнього   природного  середовища  област╕.   Пор╕вняльн╕ показники здоров'я населення.

    В Донецьк╕й област╕ сконцентровано б╕ля 800 великих ╕ середн╕х промислових п╕дпри╓мств г╕рничовидобувно╖, металург╕йно╖, х╕м╕чно╖ промисловост╕, енергетики, тяжкого машинобудування та буд╕вельних матер╕ал╕в, експлуату╓ться близько 300 родовищ корисних копалин. Висока концентрац╕я промислового, с╕льськогосподарського виробництва, транспортно╖ ╕нфраструктури в по╓днанн╕ з╕ значною щ╕льн╕стю населення створили величезне навантаження на б╕осферу √ найб╕льшу в Укра╖н╕ та ╢вроп╕. Техногенне навантаження на навколишн╓ природне середовище в багатьох рег╕онах Донецько╖ област╕ досягло р╕вня, що ╓ загрозливим для довк╕лля та здоров'я населення.

    Атмосферне пов╕тря. За п╕дсумками 1998 р. щ╕льн╕сть викид╕в шк╕дливих речовин в атмосферу склала 70 тонн на 1 кв.км, що у 6 раз╕в б╕льше, н╕ж у середньому по Укра╖н╕. В атмосферне пов╕тря стац╕онарними джерелами забруднення було викинуто 1561 тис.т шк╕дливих речовин, а автотранспортом √ 206 тис.т, це загалом склада╓ 37 в╕дсотк╕в в╕д викид╕в шк╕дливих речовин в Укра╖н╕.

    Водн╕ ресурси. Водн╕ ресурси област╕ формуються за рахунок транзитно╖ притоки поверхневих вод, в основному по р╕чц╕ Сiверський Донець з Харк╕всько╖ област╕, м╕сцевого р╕чкового стоку, стiчних, шахтних ╕ кар'╓рних вод, а також експлуатац╕йних запас╕в п╕дземних вод.

    По територi╖ областi протiка╓ бiля 240 рiчок довжиною б╕льше 10 км. Але водозабезпеченiсть природним рiчковим стоком на одного мешканця областi (190м3) в 5 разiв менша, н╕ж в середньому по Укра╖нi.

    Загальний забiр води з ус╕х джерел склав по областi у 1998 роц╕ 2577 млн. м3. Обсяг скинутих у поверхнев╕ водн╕ об'╓кти ст╕чних вод склав 1780 млн. м3, з яких 980 млн.м3 недостаньо очищених та без очистки ст╕чних вод, що становить четверту частину по Укра╖н╕. Бiльшiсть рiчок областi вiдноситься до категорi╖ брудних i дуже брудних. Залишаються незадов╕льними показники якостi води Азовського моря.

    В╕дходи. Ситуац╕я, що склалася в област╕ у сфер╕ поводження з в╕дходами в результат╕ багатор╕чного утворення великих ╖х обсяг╕в та в╕дсутност╕ впродовж тривалого часу адекватно╖ реакц╕╖ на небезпеку, яку вони утворюють, складна ╕ потребу╓ терм╕нового р╕шення ц╕лого ряду проблем.

    У 1998 роц╕ утворилося б╕ля 40 млн.тонн токсичних в╕дход╕в, з них  I класу небезпеки √ 0,5 тис.тонн, II √ 34,5 тис.тонн, III √ 70,9 тис.тонн. Серед особливо небезпечних в╕дход╕в, розм╕щених на територ╕╕ област╕, ╓ в╕дходи, що м╕стять миш`як, свинець, ртуть, кадм╕й, н╕кель, нафтов╕дходи, в╕дходи гальван╕чних та коксох╕м╕чних виробництв та ╕нш╕. В╕дсутн╕сть пол╕гон╕в по похованню та завод╕в по знешкодженню ╕ переробц╕ токсичних в╕дход╕в сприя╓ розм╕щенню високонебезпечних в╕дход╕в на звалищах та ╕нших, непристосованих для цього, м╕сцях. Загалом в област╕ накопичено б╕ля 4 млрд. промислових та 400 млн.м3 побутових в╕дход╕в, що становить б╕ля 25 в╕дсотк╕в по Укра╖н╕.

    Земельн╕ ресурси. Одним з самих актуальних питань в забезпеченн╕ рац╕онального природокористування в област╕ ╓ пол╕пшення використання та охорони земельних ресурс╕в. Земельний фонд област╕ на 01.01.99 р. становить 2651,7 тис. га. Склад земельного фонду област╕ св╕дчить, що б╕ля 80 % площ зайнято с╕льськогосподарськими землями, з них с╕льськогосподарських уг╕дь 77,2%. Зм╕ст гумусу за останн╕ 15 рок╕в зменьшився на 0,35 %. П╕дтоплено грунтовими водами 36 тис. га р╕лл╕. Донецька область ма╓ найб╕льш еродован╕ земл╕, р╕лля еродована на 68 %. В результат╕ промислово╖ д╕яльност╕ п╕дпри╓мств порушено близько 30 тис.га с╕льськогосподарських уг╕дь. В╕дпрацьованих та п╕длягаючих рекультивац╕╖ нал╕чу╓ться б╕ля 5 тис.га.

    М╕неральн╕ ресурси. На територ╕╖ Донецько╖ област╕ розв╕дано б╕ля 700 родовищ корисних копалин загальнодержавного ╕ м╕сцевого значення, з них експлуату╓ться б╕ля 300. З розв╕даних в надрах област╕ понад за 50 вид╕в корисних копалин видобува╓ться б╕льше 20. У област╕ передано в промислове осво╓ння 152 родовища нерудно╖ сировини. Найб╕льш ╕нтенсивно розробляються вуг╕лля, кам'яна с╕ль, флюсов╕ вапняки, вогнетривк╕ ╕ тугоплавк╕ глини.

    У зв'язку з процесом закриття неперспективних вуг╕льних шахт, що почався в 1996-97 роки, до ╕снуючих еколог╕чних проблем, зумовлених виробничою д╕яльн╕стю г╕рничовидобувних п╕дпри╓мств, дода╓ться необх╕дн╕сть комплексно╖ оц╕нки зм╕н еколог╕чно╖ ситуац╕╖ ╕ вживання заход╕в щодо м╕н╕м╕зац╕╖ негативних насл╕дк╕в закриття вуг╕льних шахт.

    Рослинний св╕т. Флор╕стичний склад Донецько╖ област╕ нарахову╓ 1921 вид рослин, як╕ представлен╕ 1733 флор╕стичними асоц╕ац╕ями та 281 формац╕╓ю.

    Л╕сов╕ насадження Донецько╖ област╕ в╕дносяться до л╕с╕в 1 групи, як╕ виконують виключно природоохоронн╕ та реакреац╕йн╕ функц╕╖. Л╕совий фонд област╕ склада╓ 202587 гектар╕в. Л╕сист╕сть територ╕╖ становить 7 в╕дсотк╕в, що у 2 рази менше середньо╖ по Укра╖н╕. Вс╕ л╕сонасадження Донецько╖ област╕ розташован╕ в степов╕й зон╕, при цьому б╕льша частина з них посаджена на землях, як╕ п╕дпали водн╕й та в╕тров╕й ероз╕ям. На стан л╕с╕в значно вплива╓ навантаження техногенного та антропогенного походження. Природн╕ трав'ян╕ екосистеми област╕ дуже обмежен╕ внасл╕док ╕нтенсивно╖ господарсько╖ д╕яльност╕. Ц╕линн╕ рештки степового травостою збережен╕ т╕льки на територ╕ях природно-запов╕дного фонду област╕ ╕ частково по балках ╕ крутосхилах, де менш в╕дбува╓ться антропогенна трансформац╕я флори.

    Тваринний св╕т. На територ╕╖ Донецько╖ област╕ нарахову╓ться б╕ля 25 тисяч вид╕в тварин р╕зноман╕тних систематичних груп, з яких б╕льш н╕ж 24 тисяч╕ √ безхребетн╕ тварини. 98 вид╕в безхребетних ╕ хребетних тварин област╕ занесено до Червоно╖ Книги Укра╖ни, понад 140 вид╕в в╕днесено до категор╕╖ р╕дк╕сних, б╕льше 50 вид╕в наземних хребетних тварин ╓ об'╓ктами полювання. В област╕ продовжу╓ зменшуватись чисельн╕сть ус╕х вид╕в диких тварин та риб.

    email_2

    Дальше

    Пишите