Deapsim1
 Home
 Экологика
 РегИнфо
 Эконовости
 Консультации
 МеждСогл
 Проекты
 Законы
 Публикации
 СостояниеОС
Ecoban

При поддержке Государственного управления экологической безопасности в Донецкой области

Leafmap

1. Еколог╕чна ситуац╕я в Донецьк╕й област╕

Донецька область займа╓ 4,4 % площ╕ Укра╖ни. В област╕ прожива╓ 5007,9 тис. чолов╕к (близько 10 % усього населення Укра╖ни). Щ╕льн╕сть  населення    склада╓ 189 чолов╕к на  кв.км. Тут сконцентровано близько  2000 промислових п╕дпри╓мств (800 з яких велик╕) г╕рничовидобувно╖, металург╕йно╖, х╕м╕чно╖ галузей, енергетики, тяжкого машинобудування та буд╕вельних матер╕ал╕в, експлуату╓ться близько 300 родовищ корисних копалин. Висока концентрац╕я промислового, с╕льськогосподарського виробництва, транспортно╖ ╕нфраструктури в по╓днанн╕ з╕ значною щ╕льн╕стю населення створили величезне навантаження на б╕осферу √ найб╕льше в Укра╖н╕ ╕ ╢вроп╕. Сумарне техногенне антропогенне навантаження на одиницю територ╕╖ област╕ у 4 рази вище середньо╖   по держав╕.

Донецька область в╕дноситься до найб╕льш еколог╕чно напружених рег╕он╕в Укра╖ни.

Найгостр╕шими проблемами област╕ ╓ забруднення пов╕тряного та водного басейн╕в, накопичення шк╕дливих в╕дход╕в.

За п╕дсумками 1998 р. щ╕льн╕сть викид╕в в╕д стац╕онарних джерел склала 66 тон на 1 кв.км, що в 6 раз╕в б╕льше, н╕ж у середньому по Укра╖н╕.

Загальний обсяг скинутих в поверхнев╕ водн╕ об'╓кти в 1998 р. ст╕чних вод  склав 1799 млн.м.куб, що на 6% менше, н╕ж у 1997 роц╕. Скидання ст╕чних вод без очищення склало в 1998 роц╕ 257,5 млн. м.куб, що на 47,5 млн. м.куб б╕льше, н╕ж було скинуто у 1997 роц╕.

Проблема в╕дход╕в виробництва у Донецьк╕й област╕ належить до числа найб╕льш актуальних ╕ найменше вир╕шуваних. Загальна маса накопичених у област╕ в╕дход╕в, понад  4 млрд. тонн, склада╓ четверту частину загально╖ к╕лькост╕ накопичених в╕дход╕в в Укра╖н╕. Площа земель, зайнятих в╕дходами, наближа╓ться до 1 % територ╕╖ област╕.

Перев╕рки техн╕чного ╕ сан╕тарно-еколог╕чного стану м╕сць накопичення в╕дход╕в виробництва, у т.ч. токсичних, показують, що б╕льш╕сть накопичувач╕в не гарантують виключення попадання токсичних елемент╕в у  довк╕лля. Багато з них в╕дпрацьован╕ до проектних в╕дм╕ток ╕ знаходяться в    незадов╕льному стан╕. Складна еколог╕чна ситуац╕я, величезний об'╓м накопичених в╕дход╕в, що утворюються, в тому числ╕ високотоксичних, роблять актуальним  для Донецько╖ област╕ з позиц╕╖ забезпечення загально╖ еколог╕чно╖ безпеки ╕ питання утил╕зац╕╖, знешкодження ╕ складування комунально - побутових в╕дход╕в. Сан╕тарне очищення м╕ст ╕ селищ м╕ського типу в╕д твердих побутових в╕дход╕в ╕ ╖х безпечне складування перетворилося в значну еколог╕чну проблему.

╤нтенсивна розробка корисних копалин, ╖х переробка  негативно впливають  на геолог╕чне ╕ навколишн╓ природне середовище, сприяють  актив╕зац╕╖ екзогенних геолог╕чних процес╕в, зм╕ненню ф╕зико-механ╕чних властивостей ╕ складу грунт╕в, п╕дземних ╕ поверхових вод. У зв'язку з процесом закриття неперспективних вуг╕льних шахт, що почався у 1996-1997 роках, до ╕снуючих еколог╕чних проблем, обумовлених виробничою д╕яльн╕стю г╕рничовидобувних п╕дпри╓мств, дода╓ться необх╕дн╕сть комплексно╖ оц╕нки зм╕н еколог╕чно╖ ситуац╕╖ ╕ вживання заход╕в щодо  м╕н╕м╕зац╕╖ негативних насл╕дк╕в закриття вуг╕льних шахт.

У област╕ продовжу╓  скорочуватися  чисельн╕сть ус╕х вид╕в диких тварин. Продовжу╓ знижуватися  рибопродуктивн╕сть водойм, як╕ використовуються як спец╕альн╕ товарн╕ рибницьк╕ господарства. Стан л╕с╕в област╕ в ц╕лому задов╕льний, за винятком л╕с╕в с╕льськогосподарських п╕дпри╓мств, в яких, за в╕дсутн╕стю кошт╕в на ведення л╕сового господарства значно зменшилися рубки догляду за насадженнями та виб╕рков╕ сан╕тарн╕ рубки.

З метою забезпечення еколог╕чно╖ безпеки на територ╕╖ област╕, у 1998 роц╕ продовжувалося виконання "Програми охорони навколишнього природного середовища Донецько╖ област╕ на 1998-2000 роки", основн╕ положення яко╖ ╓ складовою частиною "Програми соц╕ально-економ╕чного розвитку Донецько╖ област╕ на 1998-2000 роки". Програму розроблено за ресурсно-територ╕альним принципом, що дозволя╓ сформувати ╕ оц╕нити заходи, як╕ вживаються, як  по конкретних територ╕ях, так ╕  по напрямах природоохоронно╖ д╕яльност╕ на кожн╕й територ╕╖. Програмою передбачено виконання 347 заход╕в загальною варт╕стю 701,7 млн. грн.

В╕д реал╕зац╕╖ природоохоронних заход╕в оч╕ку╓ться:

    -зниження валового викиду шк╕дливих речовин в атмосферу на 140 тис.т на р╕к;

    -скорочення скидання забруднених ст╕чних вод у поверхнев╕ водоймища на 53 млн.куб.м на р╕к;

    -економ╕я св╕жо╖ води - 12,5 млн.куб.м на р╕к;

    -зниження забруднення грунт╕в, води, пов╕тря, б╕оресурс╕в, проникнення забруднюючих речовин у п╕дземн╕ горизонти за рахунок еколог╕чно безпечного розм╕щення 4 млн.т ╕ утил╕зац╕╖ 1,8 млн.т на р╕к промислових ╕ побутових в╕дход╕в;

    -рекультивац╕я порушених земель (340 га), залуження еродованих та малопродуктивних земель (1920 га), впровадження контурно-мел╕оративно╖ системи землеробства (2500 га), створення полезахисних л╕сових смуг (670 га), об'╓кт╕в природно-запов╕дного фонду (536 га), заселення  природних водоймищ  ц╕нними  видами  риб (350 тис.шт.);

    -п╕двищення р╕вня забезпечення рад╕ац╕йно╖ безпеки та оперативне реагування на зм╕ну рад╕ац╕йного фону.

Зг╕дно домовленост╕ м╕ж урядом Укра╖ни  та Св╕товим Банком, Держуправл╕ння  сп╕льно з представниками Св╕тового Банку та Донецько╖ облдержадм╕н╕страц╕╖ у 1998 роц╕  проводили п╕дготовку Донецького еколог╕чного проекту. Завдання проекту √ вир╕шення першочергових еколог╕чних проблем у Донецьк╕й област╕, сприяння  розвитку та зм╕цненню системи  державних орган╕в на рег╕ональному та м╕сцевому р╕внях у галуз╕ охорони довк╕лля.

 

Предыдущая страница

СОДЕРЖАНИЕ

Следующая страница

email_2

Пишите