Проект РОЗА ВЕТРОВ
1-я страница
Мнформация о проекте
Новости проекта Роза Ветров
Публикации проекта и  Управления экоресурсов в Донецкой области
Комитет устойчивого развития
Международная информация (соглашения и документы)
Устойчивое развитие
Полезные ссылки
Гостевая книга
Экофорум
Баннерная система
Пишите!
Публикации проекта "Роза Ветров"  

ЗАЯВА М╤Н╤СТР╤В

1. Ми, м╕н╕стри ╕ голови делегац╕й держав-член╕в ╢вропейсько╖ економ╕чно╖ ком╕с╕╖ Орган╕зац╕╖ Об'╓днаних Нац╕й (╢ЕК ООН), з╕бралися в Женев╕ 2-25 вересня 2001 року на Рег╕ональну нараду м╕н╕стр╕в щодо п╕дготовки до Всесв╕тньо╖ зустр╕ч╕ на вищому р╕вн╕ з питань сталого розвитку з метою розгляду прогресу, досягнутого п╕сля проведення в 1992 роц╕ Конференц╕╖ Орган╕зац╕╖ Об'╓днаних Нац╕й по навколишньому середовищу та розвитку (Р╕о-де-Жанейрсько╖ конференц╕╖) ╕ визначення ключових питань пол╕тики, пр╕оритетних задач ╕ наступних заход╕в для того, щоб внести вклад у процес п╕дготовки Зустр╕ч╕ на вищому р╕вн╕, що в╕дбудеться в Йоганнесбурз╕, (П╕вденна Африка) у вересн╕ 2002 року.
2. Ми знову п╕дтверджу╓мо, що наш рег╕он покликаний з╕грати важливу роль ╕ виконати сво╖ зобов'язання в рамках глобальних зусиль по досягненню сталого розвитку шляхом конкретних д╕й. Ми будемо вживати заходи щодо розробки завдань, що можуть включати конкретн╕ ц╕л╕ ╕ ц╕льов╕ показники для боротьби з негативними еколог╕чними, економ╕чними ╕ соц╕альними насл╕дками його тепер╕шнього розвитку як в рег╕он╕, так ╕ за його межами. Ми визна╓мо, що р╕зн╕ р╕вн╕ економ╕чного розвитку кра╖н рег╕ону потребують застосування р╕зних п╕дход╕в ╕ механ╕зм╕в з метою зд╕йснення Порядку денного на XXI стол╕ття.
3. Ми п╕дтриму╓мо зусилля по п╕дготовц╕ до Всесв╕тньо╖ зустр╕ч╕ на вищому р╕вн╕ з питань сталого розвитку. Ми знову п╕дтверджу╓мо Р╕о-де-Жанейрську декларац╕ю, нашу р╕шучу прихильн╕сть сталому розвитку, нашу п╕дтримку Рю-де-Жанейрського процесу ╕ наш нам╕р актив╕зувати зд╕йснення Р╕о-де-Жанейрсько╖ декларац╕╖ ╕ Порядку денного на XXI стол╕ття та ╕нших зобов'язань, узятих м╕жнародним сп╕втовариством у Р╕о-де-Жанейро ╕ на Спец╕альн╕й сес╕╖ Генерально╖ Асамбле╖ Орган╕зац╕╖ Об'╓днаних Нац╕й у 1997 роц╕. Це повинно сприяти досягненню погоджених м╕жнародних ц╕лей ╕ ц╕льових показник╕в у сфер╕ розвитку ╕ виконання зобов'язань, що м╕стяться в Декларац╕╖ тисячор╕ччя Орган╕зац╕╖ Об'╓днаних Нац╕й, шляхом проведення в життя економ╕чно╖, соц╕ально╖ й еколог╕чно╖ пол╕тики на збалансован╕й ╕ вза╓модоповнююч╕й основ╕ в ╕нтересах тепер╕шнього ╕ майбутнього покол╕нь. Ми будемо пропагувати результати Конференц╕╖ на вищому р╕вн╕ ╕ процес╕в Орган╕зац╕╖ Об'╓днаних Нац╕й, присвячених найважлив╕шим соц╕альним питанням, що проводилися у життя протягом останнього десятил╕ття.
4. З часу проведення в 1997 роц╕ спец╕ально╖ сес╕╖ Генерально╖ Асамбле╖ Орган╕зац╕╖ Об'╓днаних Нац╕й ми зосереджували наш╕ зусилля на всеохоплюючих шлях подолання б╕дност╕ створення ст╕йких моделей виробництва ╕ споживання. Ми спод╕ва╓мося, що на Зустр╕ч╕ на вищому р╕вн╕ буде досягнутий подальший прогрес у цих напрямках У контекст╕ цього, в╕дпов╕дн╕ пр╕оритети в рег╕он╕ ╢ЕК будуть включати ст╕йке управл╕ння природними ресурсами ╕ збереження таких ресурс╕в, навколишн╓ середовище ╕ здоров'я, використання процес╕в глобал╕зац╕╖ для ц╕лей сталого розвитку, удосконалення управл╕ння ╕ демократичних процес╕в на вс╕х р╕внях, осв╕ту, науку ╕ техн╕ку. Найважлив╕шим питанням, що пронизу╓ вс╕ ц╕ аспекти, буде ф╕нансування сталого розвитку
5. Ми заклика╓мо забезпечити присутн╕сть ╕ представництво на Зустр╕ч╕ на найвищому пол╕тичному р╕зн╕.
╤. ЗУСТР╤Ч НА ВИЩОМУ Р╤ВН╤: ПР╤ОРИТЕТН╤ Д╤╥ В ЗВ'ЯЗКУ З ГЛОБАЛЬНИМИ ПРОБЛЕМАМИ
6. У новому тисячор╕чч╕ ми сто╖мо перед серйозними проблемами ╕ можливостями, що вимагають зм╕цнення м╕жнародного сп╕вроб╕тництва ╕ глобальних р╕шень Технолог╕чний прогрес ╕ актив╕зац╕я економ╕чно╖ д╕яльност╕ призвели до безпрецедентних зм╕н у св╕т╕. Можлив╕сть вил╕ковувати хвороби, полегшення доступу до осв╕ти та ╕нформац╕╖ ╕ розширення економ╕чних можливостей дозволили пол╕пшити стан багатьох громадян. Однак у багатьох кра╖нах св╕ту ╕сну╓ глибока б╕дн╕сть. Людям загрожують конфл╕кти, тероризм ╕ порушення прав людини. Стан навколишнього середовища ╕ база природних ресурс╕в, що забезпечують життя на планет╕, продовжують пог╕ршуватися тривожними темпами. Загальносв╕товою проблемою також еп╕дем╕я В╤Л/СН╤ДУ. Ус╕ ц╕ фактори п╕дривають потенц╕ал для сталого розвитку.
7. Потреби, пов'язан╕ з розв'язанням таких проблем, набагато перевищують
можливост╕ будь-яко╖ окремо╖ держави ╕ можуть бути ефективно вир╕шен╕ т╕льки з
рег╕ональному чи глобальному контекст╕. Тому зустр╕ч╕ на вищому р╕зн╕ варто
рекомендувати ефективн╕ д╕╖ на вс╕х р╕внях з урахуванням вищезгаданих питань. П╕д час
зустр╕ч╕ варто продемонструвати готовн╕сть ус╕х д╕ючих ос╕б - уряд╕в ╕ основних груп -
продовжувати сп╕вроб╕тництво з дус╕ глобального партнерства. З ус╕х аспектах процесу
Зустр╕ч╕ на вищому п╕зн╕ повинна знайти сво╓ в╕дображення тендерна проблематика. Ми
намага╓мось започаткувати з Йоганнесбургу конкретн╕ механ╕зми для подальшого
зд╕йснення загальних ц╕лей сталого розвитку. Кра╖ни рег╕ону намагаються в
подальшому обговорювати, яким чином поглибити д╕алог для ст╕йкого глобального
розум╕ння. Ми зверта╓мо увагу на бажання ╢вропейського Союзу ╕ ╕нших кра╖н
спрямовувати свою д╕яльн╕сть на досягнення "глобального курсу"
А. Подолання б╕дност╕
8. Ми зважа╓мо, що подолання б╕дност╕ й економ╕чний ╕ соц╕альний розвиток мають центральне значення для сталого розвитку Для ефективного подолання б╕дност╕ потр╕бно розширення доступу до виробничих ресурс╕в ╕ наявн╕сть ефективних державних ╕нститут╕в. Одн╕╓ю з передумов для надання б╕дним прошаркам населення можливост╕ включитися з ринкову економ╕ку, отже, зносити вклад в економ╕чний розвиток ╕ користатися його благами, ╓ державне та приватне ╕нвестування в осв╕ту схорону здоров'я й ╕нш╕ базов╕ соц╕альн╕ програми. Ц╕ заходи мають також величезне значення для боротьби з В╤Л/СН╤Дом ╕ ╕ншими ╕нфекц╕йними захворюваннями. Найважлив╕шим елементом подолання б╕дност╕ ╓ пол╕тика, що спрямована на заохочення могутньо╖, динам╕чно╖, в╕дкрито╖ ╕ зростаючо╖ глобально╖ економ╕ки, вир╕шення еколог╕чних ╕ соц╕альних проблем ╕ яка сприя╓ покращенню добробуту; ╕ ця пол╕тика повинна бути спрямована на задоволення потреб ╕ вир╕шення пр╕оритетних проблем б╕дних прошарк╕в населення.
9. Зустр╕ч на вищому р╕вн╕ ма╓ сприяти б╕льш глибокому розум╕нню вза╓мозв'язку м╕ж навколишн╕м середовищем, б╕дн╕стю, торг╕влею ╕ безпекою людей, для того щоб забезпечити б╕льш повну ╕нтеграц╕ю м╕ж охороною навколишнього середовища та пол╕тикою зменшення б╕дност╕ ╕ забезпечення економ╕чного розвитку. В ход╕ процесу, що переду╓ Йоганнесбурзьк╕й зустр╕ч╕ на вищому р╕вн╕, ми будемо прагнути до зм╕цнення сп╕вроб╕тництва ╕ сол╕дарност╕ з кра╖нами, що розвиваються, на основ╕ партнерства ╕ вза╓мно╖ в╕дпов╕дальност╕ за боротьбу з б╕дн╕стю ╕ заохочення сталого розвитку. Ми будемо також враховувати м╕жнародн╕ процеси в ц╕й галуз╕, зокрема процес, що розпочався в 1995 роц╕ п╕д час Всесв╕тньо╖ зустр╕ч╕ на вищому р╕вн╕ в ╕нтересах соц╕ального розвитку. У сво╖х д╕ях ми будемо керуватися м╕жнародними ц╕льовими показниками в област╕ розвитку, погодженими на форумах 00Н, зокрема в План╕ д╕й третьо╖ Конференц╕╖ Орган╕зац╕╖ Об'╓днаних Нац╕й по найменш розвинутих кра╖нах (НРК 3). Як наступний крок необх╕дно буде в б╕льшому ступен╕ враховувати мету розвитку в оперативн╕й д╕яльност╕ ╕ створити ефективн╕ системи мон╕торингу. Ми спод╕ва╓мося, що на Конференц╕╖ будуть розроблен╕ ч╕тк╕ стратег╕╖ ╕ заходи щодо ф╕нансування розвитку, як з боку розвинутих, так ╕ з боку кра╖н, що розвиваються, в област╕ моб╕л╕зац╕╖ ресурс╕в для досягнення ц╕лей розвитку
В. Стале управл╕ння базою природних ресурс╕в ╕ ╖╖ збереження
10. Ми визна╓мо, що для зниження ╕снуючих тенденц╕й в галуз╕ незбалансованого споживання ╕ виробництва на нац╕ональному ╕ глобальному р╕внях потр╕бно ст╕йке управл╕ння, використання ╕ збереження природних ресурс╕в. У зв'язку з цим, ми заклика╓мо кра╖ни зд╕йснити заходи в галуз╕ охорони навколишнього середовища, а також п╕двищити екоефективн╕сть ╕ продуктивн╕сть ресурс╕в для того, щоб досягти значних результат╕в. П╕д час Зустр╕ч╕ на вищому р╕вн╕ варто розробити конкретн╕ ╕н╕ц╕ативи, що спираються на роботу, зд╕йснену з моменту проведення Р╕о-де-Жанейрсько╖ конференц╕╖, у таких сферах, як: питна вода, сан╕тар╕я, океани та моря (включаючи коралов╕ рифи), прибережн╕ зони, г╕рськ╕ райони, землекористування, л╕си, б╕олог╕чне р╕зноман╕ття, енерг╕я, м╕нерали та метали, а також здоров'я ╕ навколишн╓ середовище. Зустр╕ч на вищому р╕вн╕ повинна сприяти ст╕йкому управл╕нню. використанню ╕ збереженню природних ресурс╕в як поновлюваних, так ╕ не-поновлюваних.
11. Ми визна╓мо, що природн╕ ресурси мають велике значення для виживання багатьох кор╕нних ╕ м╕сцевих громад, у тому числ╕ для ╖хнього культурного виживання. Багато кор╕нних ╕ м╕сцевих громад проживають у районах, де ╓ мало економ╕чних можливостей. за винятком тих, як╕ забезпечуються м╕сцевими природними ресурсами.
12. Глобальний попит ╕ технолог╕чний прогрес можуть призвести до зб╕льшення використання природних ресурс╕в у таких в╕ддалених рег╕онах, як Арктика. Державам сл╕д оц╕нити еколог╕чний, соц╕альний ╕ економ╕чний вплив д╕яльност╕ щодо використання природних ресурс╕в в еколог╕чно уразливих рег╕онах враховуючи результати останн╕х наукових досл╕джень та конкретн╕ умови, що ╕снують у цих районах. При цьому необх╕дно буде враховувати соц╕альн╕ потреби ╕ традиц╕йн╕ засоби ╕снування громад кор╕нних народ╕в та ╕нших м╕сцевих громад, а також наявн╕сть великих територ╕й незаймано╖ природи. В цьому контекст╕ особливу увагу сл╕д прид╕ляти рег╕онам, у яких в╕дзнача╓ться високе навантаження на навколишн╓ середовище, зокрема Арктичний рег╕он, а також г╕рськ╕ та прибережн╕ райони.
13. Ми п╕дтриму╓мо ефективн╕ р╕шення щодо проблем сталого управл╕ння природними ресурсами, ╖х використання ╕ збереження, зокрема за допомогою програм д╕й, процес╕в ╕ механ╕зм╕в добров╕льно╖ участ╕, правових ╕нструмент╕в ╕ сп╕вроб╕тництва.
14. Ми будемо робити все можливе для пошуку ефективних р╕шень серйозних глобальних ╕ рег╕ональних еколог╕чних проблем за допомогою м╕жнародних ╕ рег╕ональних правових ╕нструмент╕в, включаючи багатосторонн╕ еколог╕чн╕ угоди (БЕУ). Зустр╕ч╕ на вищому р╕вн╕ сл╕д наполегливо закликати кра╖ни п╕дсилити сво╖ зобов'язання в рамках БЕУ. ╖й сл╕д наполегливо закликати кра╖ни повною м╕рою виконати сво╖ нац╕ональн╕ зобов'язання, включаючи обмеження ╕ скорочення викид╕в парникових газ╕в до встановлених р╕вн╕в. Для переважно╖ б╕льшост╕ кра╖н рег╕ону це означа╓ вживання заход╕в для набуття чинност╕ до 2002 року К╕отського протоколу до Рамково╖ конвенц╕╖ Орган╕зац╕╖ Об'╓днаних Нац╕й про зм╕ну кл╕мату (РКЗКООН) ╓ шляхом сво╓часно╖ ратиф╕кац╕╖ ╕ за максимально широко╖ п╕дтримки з боку м╕жнародного сп╕втовариства. Ми також в╕та╓мо п╕дсумки поновлено╖ шосто╖ Конференц╕╖ Стор╕н ц╕╓╖ Конвенц╕╖, що в╕дбулася в липн╕ 2001 року в Бонн╕ (Н╕меччина). За необх╕дн╕стю ми будемо сприяти розробц╕ м╕жнародних угод в галуз╕ сталого використання ╕ збереження природних ресурс╕в, що враховують еколог╕чн╕, соц╕альн╕ й економ╕чн╕ аспекти.
15. Зустр╕ч на вищому р╕вн╕ повинна додати нов╕ш╕ стимул д╕яльност╕ по сталому управл╕нню, збереженню ╕ використанню ус╕х вид╕в л╕с╕в, у тому числ╕ в рамках Плану д╕й Форуму Орган╕зац╕╖ Об'╓днаних Нац╕й щодо л╕с╕в, а також з рамках пов'язаних з л╕сами конвенц╕й, включаючи Конвенц╕ю про б╕олог╕чне/р╕зноман╕ття, РКЗКООН ╕ Конвенц╕ю Орган╕зац╕╖ Об'╓днаних Нац╕й по боротьб╕ ╕з спустелюванням. Ми в╕та╓мо м╕жнародн╕ зусилля по вир╕шенню проблеми застосування л╕сового законодавства ╕ управл╕ння з ц╕й галуз╕, включаючи, зокрема, незаконн╕ вирубки ╕ пов'язан╕ з цим незаконн╕ торг╕влю ╕ корупц╕ю.
16. Ми визна╓мо найважлив╕шу роль, що в╕д╕гра╓ рац╕ональне використання х╕м╕чних речовин для сталого розвитку й охорони здоров'я людини ╕ навколишнього середовища. Ми будемо прагнути до якнайшвидшо╖ ратиф╕кац╕╖ Стокгольмсько╖ конвенц╕╖ щодо ст╕йких орган╕чних забруднювач╕в ╕ Роттердамсько╖ конвенц╕╖ щодо процедури попередньо╖ об╜рунтовано╖ згоди про ставлення до окремих небезпечних х╕м╕чних речовин ╕ пестицид╕в у м╕жнародн╕й торг╕вл╕. Для багатьох кра╖н терм╕ном ратиф╕кац╕╖ цих Конвенц╕й ╓ 2002 р╕к. Кр╕м того, ми п╕дкреслю╓мо важлив╕сть активного глобального сп╕вроб╕тництва в галуз╕ забезпечення х╕м╕чно╖ безпеки.
С. Заходи по забезпеченню того, щоб процеси глобал╕зац╕╖ сприяли сталому розвитку
17. Ми сповнен╕ р╕шучост╕ зд╕йснити зусилля для того, щоб глобал╕зац╕я сприяла сталому розвитку на благо вс╕х людей ╕ особливо найб╕дн╕ших прошарк╕в населення св╕ту. Ми сповнен╕ р╕шучост╕ залучити найб╕дн╕ш╕ кра╖ни до глобально╖ економ╕ки. З урахуванням несправедливого розпод╕лу прям╕ ╕ноземн╕ ╕нвестиц╕╖ (П╤╤) як м╕ж кра╖нами, так ╕ м╕ж галузями ми будемо заохочувати ╕нвестиц╕╖ з ╕нтересах охорони навколишнього середовища ╕ забезпечення соц╕ального розвитку, особливо в найменш розвинутих кра╖нах. Торг╕вля та ╕нвестиц╕╖ можуть сприяти створенню кл╕мату дов╕ри ╕ свободи, а також економ╕чного багатства ╕ п╕дтримц╕ б╕льш сприятливих соц╕альних умов ╕ забезпеченню еколог╕чного захисту в усьому св╕т╕. В цьому зв'язку ми будемо застосовувати зусилля для широкого розпод╕лу благ глобал╕зац╕╖ при одночасному врахуванн╕ проблем соц╕ально╖ ╕нтеграц╕╖, якост╕ навколишнього середовища ╕ культурного р╕зноман╕ття. Ми заклика╓мо м╕жнародн╕ ф╕нансов╕ установи як ╕ ран╕ше враховувати права людини та еколог╕чн╕ ╕ соц╕альн╕ аспекти у сво╖й робот╕. Ми п╕дтриму╓мо зусилля установ по кредитуванню експорту в справ╕ розробки еколог╕чних кер╕вних принцип╕в ╕ заохочення стратег╕й сталого розвитку.
18. Система м╕жнародно╖ торг╕вл╕, включаючи Св╕тову орган╕зац╕ю торг╕вл╕ (СОТ), покликана з╕грати визначну роль у сприянн╕ сталому розвитку. В цьому зв'язку, ми д╕йшли домовленост╕ про необх╕дн╕сть зм╕цнення вза╓моп╕дкр╕плюючо╖ рол╕, яку могли би грати БЕУ та система м╕жнародно╖ торг╕вл╕. Ми п╕дтриму╓мо необх╕дн╕сть започаткування проведення нового раунду торг╕вельних переговор╕в на наступн╕й сес╕╖ Конференц╕╖ м╕н╕стр╕в Св╕тово╖ орган╕зац╕╖ торг╕вл╕ (СОТ), загальною метою яких ╓ забезпечення сталого розвитку. Участь у новому раунд╕ торг╕вельних переговор╕в ма╓ найважлив╕ше значення для кра╖н з перех╕дною економ╕кою ╕ кра╖н, що розвиваються, враховуючи необх╕дност╕ стимулювання ╖хньо╖ економ╕ки, скорочення масштаб╕в б╕дност╕ ╕ сприяння ╖хн╕й ╕нтеграц╕╖ у систему багатосторонньо╖ торг╕вл╕. Нарощування потенц╕алу ╕ надання техн╕чно╖ допомоги також мають житт╓во важливе значення для того, щоб кра╖ни ╕з перех╕дною економ╕кою та кра╖ни, що розвиваються, могли отримати в╕дпов╕дну користь в╕д б╕льш широкого в╕дкриття ринк╕в. Ми п╕дтриму╓мо зусилля найб╕льш б╕дних кра╖н, що спрямован╕ на ╕нтеграц╕ю у св╕тову економ╕ку ╕ використання переваг, забезпечених внасл╕док розширення торг╕вл╕ та економ╕чного росту на основ╕ зб╕льшення кап╕таловкладень. Ми в╕та╓мо висунут╕ нещодавно ╕н╕ц╕ативи щодо усунення диспропорц╕й у торг╕вл╕, надання найменш розвинутим кра╖нам в╕льного в╕д мита ╕ квот доступу до ринк╕в. Ми наполегливо заклика╓мо вс╕ розвинут╕ кра╖ни дотримуватись цього курсу ╕ рекоменду╓мо кра╖нам ╕з середн╕м р╕внем доходу пол╕пшити умови доступу до ринку для найменш розвинутих кра╖н.
19. Ми в╕та╓мо ╕н╕ц╕ативу "Глобального договору" з яким виступив Генеральний секретар Орган╕зац╕╖ Об'╓днаних Нац╕й. Ми наполегливо заклика╓мо д╕лов╕ кола ╕ промисловий сектор розвивати партнерськ╕ в╕дносини ╕ вжити заход╕в щодо впорядкування та п╕дсилення корпоративно╖ в╕дпов╕дальност╕, д╕яльност╕ щодо обл╕ку показник╕в економ╕чно╖ ╕ соц╕ально╖ д╕яльност╕ та охорони навколишнього середовища, а також обм╕ну найкращою практикою ╕ технолог╕ями в рамках р╕зних партнерських в╕дносин з ╕ншими секторами. У цьому зв'язку ми заохочу╓мо встановлення партнерських в╕дносин м╕ж д╕ловими колами ╕ профсп╕лками на р╕вн╕ п╕дпри╓мств ╕з метою стимулювання залучення ╕ участ╕ роб╕тник╕в, тобто таких в╕дносин, у яких найважлив╕шу роль повинно в╕д╕гравати дотримання основних трудових стандарт╕в Св╕тово╖ орган╕зац╕╖ торг╕вл╕. Ми в╕та╓мо ╤н╕ц╕ативу ЮНЕП щодо Глобального Представлення Допов╕дей, яка спрямована на те, щоб компан╕╖ представляли пор╕вняльн╕ дан╕ про ефективн╕сть еколог╕чно╖ ╕ соц╕ально╖ д╕яльност╕. Кер╕вн╕ принципи ОЕСР для багатонац╕ональних п╕дпри╓мств ╕ ╕нш╕ ╕н╕ц╕ативи, особливо з галузях прямих ╕ноземних ╕нвестиц╕й.
20. Нов╕ ╕нформац╕йно-комун╕кац╕йн╕ технолог╕╖ (ПСТ). можуть в╕дкривати можливост╕ для значного скорочення споживання матер╕ал╕в, енерг╕╖ ╕ транспортних послуг, а також нового потенц╕йного напрямку розробки, зд╕йснення ╕ мон╕торингу природоохоронно╖ пол╕тики. Ми визна╓мо можлив╕сть використання ПСТ у кра╖нах, що розвиваються, для того, щоб дати ╖м можлив╕сть зробити як╕сний крок ╕ уникнути виробництва продукц╕╖ ╕ використання процес╕в що не в╕дпов╕дають ц╕лям сталого розвитку. Ми будемо докладати зусиль для сприяння поширенню цих технолог╕й з метою л╕кв╕дац╕╖ розриву в наявност╕ комп'ютерного устаткування ╕ забезпечення ╖хньо╖ безпеки, доступност╕ ╕ над╕йност╕. У контекст╕ використання ПСТ у п╕дтримку зд╕йснення стратег╕й сталого розвитку ми визна╓мо нещодавно створену Ц╕льову групу Орган╕зац╕╖ Об'╓днаних Нац╕й з ПСТ ╕ Ц╕льову групу з надання можливостей використання цифрових технолог╕й (Ц╕льова група ДОТ), яка була сформована Групою восьми найб╕льш розвинутих кра╖н св╕ту.
D. Вдосконалення управл╕ння ╕ демократичних процес╕в на вс╕х р╕внях
21. Ми вважа╓мо, що рац╕ональне управл╕ння, включаючи повагу до прав людини, законн╕сть, демократ╕ю ╕ боротьбу з корупц╕╓ю, форму╓ частину необх╕дних основ для сталого розвитку з ус╕х кра╖нах. Урядам варто актив╕зувати зусилля для забезпечення сприятливих нац╕ональних умов, включаючи нормативну ╕ судову ╕нфраструктуру, прийняття ╕ дотримання закон╕в, що стосуються власност╕, ╕ зробити б╕льш прозорими процеси прийняття пол╕тичних р╕шень для того, щоб б╕льше людей ╕ орган╕зац╕й могли брати участь у формуванн╕ ╕ зд╕йсненн╕ пол╕тики. Демократичн╕ ╕нститути, прозор╕сть ╕ конструктивна участь громадськост╕ в процес╕ прийняття р╕шень також буде сприяти створенню такого сусп╕льства, у якому вс╕ люди мають можлив╕сть для процв╕тання, але при цьому також несуть в╕дпов╕дальн╕сть за стале використання природних ресурс╕в в╕д яких вони залежать.
22. Зустр╕ч╕ на вищому р╕вн╕ потр╕бно докласти нових зусиль для вдосконалення партнерських в╕дносин ╕з цив╕льним сусп╕льством, д╕ловими колами ╕ промислов╕стю та ╕ншими групами з пошуках сталих р╕шень проблем розвитку. Зустр╕ч╕ на вищому р╕вн╕ сл╕д заохочувати рег╕ональн╕ ╕н╕ц╕ативи ╕ процеси за участю основних груп з галуз╕ забезпечення доступу громадськост╕ до еколог╕чно╖ ╕ ╕ншо╖ ╕нформац╕╖, сприяти участ╕ громадськост╕ в процесах прийняття р╕шень ╕ розширювати доступ до правосуддя, а також заохочувати зд╕йснення принципу Р╕о-де-Жанейрсько╖ декларац╕╖ 1992 року Уряди кра╖н, можливо, побажають розглянути можлив╕сть при╓днання до Оргусько╖ конвенц╕╖, забезпечуючи формування нац╕ональних можливостей щодо доступу громадськост╕ до ╕нформац╕╖, участ╕ у процесах ухвалення р╕шень й одержанн╕ доступу до правосуддя або використанн╕ Соф╕йських кер╕вних принцип╕в ╢ЕК по забезпеченню доступу до еколог╕чно╖ ╕нформац╕╖ й участ╕ громадськост╕ в процес╕ прийняття р╕шень в галуз╕ охорони навколишнього середовища.
23. Ми п╕дкреслю╓мо важлив╕сть того, щоб зобов'язання й обов'язки вс╕х учасник╕в також знайшли сво╓ в╕дображення в стратег╕ях сталого розвитку, що повинн╕ бути прийнят╕ на р╕зних р╕внях до 2002 року, ╕ почали негайно зд╕йснюватися. Ц╕ стратег╕╖ повинн╕ служити механ╕змами вза╓мозв'язку соц╕альних, економ╕чних, еколог╕чних ц╕лей, охоплювати широке коло пол╕тичних ╕нструмент╕в.
24. Ми заклика╓мо розробити ╕ зд╕йснювати стратег╕╖ сталого розвитку в рамках "М╕сцевого порядку денного на XXI стол╕ття". Ц╕ стратег╕╖ повинн╕ сприяти пошуку новаторських р╕шень на м╕сцевому р╕вн╕, забезпечуючи, при необх╕дност╕, п╕дтримку партнерських в╕дносин м╕ж м╕сцевим населенням, общинними ╕ добров╕льними орган╕зац╕ями, орган╕зац╕ями споживач╕в ╕ групами ж╕нок ╕ молод╕, групами меншин, м╕сцевими органами влади, а також д╕ловими колами ╕ профсп╕лками. Ми будемо заохочувати обм╕н досв╕дом, накопиченим в област╕ реал╕зац╕╖ М╕сцевого порядку денного на XXI стол╕ття, ╕ зд╕йснення Порядку денного для Хаб╕тат на м╕сцевому р╕вн╕ м╕ж р╕зними кра╖нами.
25. Ми заклика╓мо актив╕зувати зусилля по врахуванню думок щодо сталого розвитку в процесах прийняття р╕шень м╕жнародними ф╕нансовими установами, СОТ, орган╕зац╕ями по розвитку сп╕вроб╕тництва й ╕ншими в╕дпов╕дними органами. Ми заклика╓мо з метою сталого розвитку, п╕д час Зустр╕ч╕ на вищому р╕вн╕, обговорити шляхи удосконалювання ╕нституц╕онально╖ структури, враховуючи майбутню роль, мандат ╕ програму роботи Ком╕с╕╖ Орган╕зац╕╖ Об'╓днаних Нап╕й по ст╕йкому розвитку, ╤ визначити в╕дпов╕дну роль рег╕ональних ком╕с╕й Орган╕зац╕╖ Об'╓днаних Нац╕й у справ╕ зд╕йснення в майбутньому Порядку денного на XXI стол╕ття. Ми визна╓мо, що як управл╕ння в област╕ сталого розвитку, так ╕ м╕жнародне еколог╕чне управл╕ння можуть вимагати зд╕йснення ╕ координац╕╖ зусиль на рег╕ональному р╕вн╕ ╕ б╕льш погоджено╖ рег╕онально╖ й ╕нституц╕онально╖ структури. Ми наполегливо заклика╓мо м╕жнародн╕ орган╕зац╕╖, особливо органи й орган╕зац╕╖ системи Орган╕зац╕╖ Об'╓днаних Нац╕й, що займаються еколог╕чними питаннями ╕ питаннями сталого розвитку на рег╕ональному чи нац╕ональному р╕вн╕, провести сво╖ консультац╕╖ з НУО та ╕ншими основними групами. Ми заклика╓мо Зустр╕ч на вищому р╕вн╕ обговорити шляхи ╕ заходи забезпечення дотримання ╕ виконання Багатосторонн╕х еколог╕чних угод.
26. Необх╕дно п╕двищити ефективн╕сть м╕жнародних еколог╕чних установ ╕ зм╕цнити сп╕вроб╕тництво м╕ж ними. Зокрема, важливо забезпечити ЮНЕП стаб╕льну, б╕льш широку, адекватну ╕ передбачувану ф╕нансову базу. Ми п╕дтриму╓мо роботу, проведену в╕дпов╕дно до р╕шення Ради керуючих ЮНЕП 21/21 з метою вивчення шлях╕в м╕жнародного управл╕ння природоохоронною д╕яльн╕стю. Ми спод╕ва╓мося незабаром одержати остаточн╕ рекомендац╕╖ Спец╕ально╖ сес╕╖ Ради керуючих ЮНЕП, як важливий внесок у п╕дготовку до Зустр╕ч╕ на вищому р╕вн╕. Ми будемо сп╕впрацювати з м╕жнародним сп╕втовариством ╕ зм╕цнювати синергизми м╕ж багатосторонн╕ми еколог╕чними угодами, при наявност╕ можливостей, у тому числ╕ в таких областях, як науков╕ зв'язки, представлення допов╕дей, дотримання ╖х положень, участь громадськост╕ ╕ сприяння кра╖нам, що розвиваються, ╕ кра╖нам з перех╕дною економ╕кою в зд╕йсненн╕ цих угод.
Е. Ф╕нансування сталого розвитку
27. Ми визна╓мо першорядну роль внутр╕шн╕х ресурс╕в, а також, ту роль, яку л╕берал╕зац╕я торг╕вл╕ ╕ приватн╕ ф╕нансов╕ потоки, особливо прям╕ ╕ноземн╕ ╕нвестиц╕╖ (ПП), можуть в╕д╕гравати в генеруванн╕ ресурс╕в для викор╕нювання б╕дност╕ ╕ сталого розвитку. Ц╕ три джерела кап╕талу забезпечують сьогодн╕ найб╕льш╕ обсяги ф╕нансування сталого розвитку. Варто заохочувати стимули для еколог╕чно ╕ соц╕ально в╕дпов╕дальних ╕нвестиц╕й, насамперед у найменш розвинутих кра╖нах. Важливим способом залучення ╕ моб╕л╕зац╕╖ цих ресурс╕в ╓ забезпечення в╕дкритого ╕ стаб╕льного сприятливого середовища. Система л╕берал╕зовано╖ торг╕вл╕ й ефективне д╕юче законодавство будуть сприяти моб╕л╕зац╕╖ зусиль в╕тчизняних ╕ ╕ноземних п╕дпри╓мств та сприяти в╕дпов╕дальним ╕ продуктивним ╕нвестиц╕ям. Економ╕чно пагубн╕ субсид╕╖ варто зменшити.
28. Дискус╕╖ щодо питань ф╕нансування сталого розвитку повинн╕ спиратися на п╕дсумки обговорень, проведених у контекст╕ Конференц╕╖ Орган╕зац╕╖ Об'╓днаних Нап╕й по ф╕нансуванню розвитку. З метою моб╕л╕зац╕╖ ресурс╕в ╕ досягнення м╕жнародних ц╕лей розвитку, погоджених на форумах ООН, у сп╕вроб╕тництв╕ з представниками приватного сектора варто вивчити нетрадиц╕йн╕ джерела. ф╕нансування. Ф╕нансова ╕ техн╕чна допомога буде як ╕ ран╕ше важливою для заохочення сталого розвитку в кра╖нах, що розвиваються, ╕ кра╖нах з перех╕дною економ╕кою. Потоки м╕жнародно╖ допомоги, включаючи зменшення часу заборгованост╕ й оф╕ц╕йну допомогу розвитку (ОДР), повинн╕ доповнювати внутр╕шн╕ ╕ приватн╕ зусилля по ст╕йкому розвитку. Вони повинн╕ сприяти кра╖нам, що розвиваються, ╕ кра╖нам з перех╕дною економ╕кою в створенн╕ ╕ розвитку рамок, необх╕дних ╖м для залучення джерел кап╕талу, потр╕бного для сталого розвитку. Ми наполегливо заклика╓мо м╕жнародне сп╕втовариство почати необх╕дн╕ заходи для зниження тенденц╕╖ щодо зменшення ОДР ╕ прагнути до виконання прийнятих зобов'язань по якнайшвидшому досягненню погодженого ц╕льового показника в 0,7 ВНП. У цьому зв'язку ми в╕та╓мо недавн╕ п╕дсумки ╫етеборзько╖ наради ╢вропейсько╖ ради, на як╕й ╢вропейський союз знову п╕дтвердив св╕й нам╕р якомога швидше досягти ц╕╓╖ мети ╕ домогтися конкретного прогресу на шляху до досягнення ц╕╓╖ мети до Всесв╕тньо╖ зустр╕ч╕ на вищому р╕вн╕ по сталому розвитку в Йоганнесбургу в 2002 роц╕. Ми спод╕ва╓мося, що незабаром буде зроблене сутт╓ве трет╓ поповнення ф╕нансових ресурс╕в Глобального еколог╕чного фонду, приймаючи до уваги його роль головного багатостороннього ф╕нансового механ╕зму по охорон╕ глобального навколишнього середовища.
29. ОДР повинна враховувати масштаби б╕дност╕ в кра╖н╕-одержувач╕, продемонстровану урядом прихильн╕сть ц╕л╕ викор╕нювання б╕дност╕ ╕ те, в якому ступен╕ пол╕тика спрямована на досягнення ц╕╓╖ мети. Кр╕м того, донорам варто удосконалювати координац╕ю свого сприяння кра╖нам, що розвиваються, ╕ кра╖нам з перех╕дною економ╕кою з метою забезпечення ефективного використання обмежених ресурс╕в у т╕сному сп╕вроб╕тництв╕ з цими кра╖нами. Якщо це дозволить ╕нституц╕ональний потенц╕ал кра╖н-одержувач╕в, варто заохочувати перех╕д в╕д проектно-ор╕╓нтованого п╕дходу до п╕дтримки програм.
F. Осв╕та, наука ╕ техн╕ка для прийняття р╕шень
30. Ми сповнен╕ твердо╖ р╕шучост╕ розширити науков╕ знання й удосконалювати процеси одержання, обм╕ну ╕ використання наукових знань з метою сталого розвитку, як у рамках наукового сп╕втовариства, так ╕ м╕ж ученими, пол╕тиками ╕ широкою громадськ╕стю для проведення б╕льш практично спрямованих м╕ждисципл╕нарних досл╕джень при б╕льш╕й спрямованост╕ на превентивн╕ заходи та ранн╓ виявлення нових проблем ╕ можливостей. Стр╕мкий розвиток та б╕льш широка присутн╕сть цифрово╖ технолог╕╖ з економ╕ц╕ ╕ сусп╕льств╕ потребують до себе особливо╖ увага. Зустр╕ч╕ на вищому р╕вн╕ також необх╕дно розглянути питання про те, як забезпечити, щоб наука, техн╕ка ╕ традиц╕йн╕ знання включалися, як складовий елемент у процес прийняття р╕шень з питань сталого розвитку на вс╕х р╕внях, ╕ як в╕дпов╕дн╕ знання можуть бути надан╕ кра╖нам, що розвиваються, ╕ кра╖нам з перех╕дною економ╕кою. В╕дсутн╕сть ц╕лком над╕йних наукових даних не повинна служити п╕дставою для того, щоб в╕дгадувати вживання заход╕в по запоб╕ганню еколог╕чно╖ деградац╕╖ чи. погроз здоров'ю людини. Зустр╕ч╕ на вищому р╕вн╕ варто п╕дкреслити роль принципу обережност╕, закр╕пленого в Декларац╕╖ Р╕о-де-Жанейро багатосторонн╕х угод, насамперед у в╕дношенн╕ встановлення додаткових ц╕льових показник╕в з рамках БЕУ. Ми будемо розширювати науково-техн╕чне сп╕вроб╕тництво ╕ розглядати нов╕ та т╕, що знов з'являються, ризики та виклики для здоров'я людини ╕ навколишнього середовища, заохочувати б╕льш широку передачу технолог╕й ╕ формування потенц╕алу.
31. Для поглиблення розум╕ння того, як зд╕йснювати та заохочувати сталий розвиток на практиц╕, вони повинн╕ м╕стити в соб╕ ╕н╕ц╕ативи в таких областях, як осв╕та, наука ╕ партнерство ╕з п╕дпри╓мницькими колами, ╕ промислов╕стю, ╕ неурядовими зац╕кавленими колами. Ми, вир╕шили удосконалювати осв╕ту, прихиляючи особливу увагу навчальним програмам, пов'язаним з╕ сталим розвитком. Осв╕та з метою сталого розвитку повинна заохочувати розвиток у людей почуття ╕ндив╕дуально╖ та колективно╖ в╕дпов╕дальност╕, ╕ тим самим зм╕ни в повед╕нц╕, якщо так╕ ╓ необх╕дн╕. Ми вир╕шили удосконалювати систему осв╕ти та розробку програм навчання по сталому розвитку з метою поглиблення загального розум╕ння того, як зд╕йснювати ╕ заохочувати сталий розвиток на практиц╕.
G. Глобальний курс
32. З метою забезпечення новаторського ╕ конструктивного сп╕вроб╕тництва м╕ж кра╖нами та рег╕онами св╕ту Зустр╕ч╕ на вищому р╕вн╕ варто прикласти зусилля для прийняття "нового глобального курсу" в област╕ сталого розвитку, що передбача╓ участь ус╕х кра╖н ╕ зац╕кавлених к╕л, включаючи основн╕ групи.
II. ЗУСТР╤Ч НА ВИЩОМУ Р╤ВН╤: ПР╤ОРИТЕТН╤ Д╤╥ В РЕГ╤ОН╤ ╢ЕК
33. Ми в╕та╓мо Рег╕ональну допов╕дь про оц╕нку прогресу, досягнутого в зд╕йсненн╕ Порядку денного XXI стол╕ття, у якому п╕дкреслювалася розма╖т╕сть нашого рег╕ону та вид╕лялися головн╕ проблеми на шляху до сталого розвитку в рег╕он╕ Серед цих важливих питань ми, зокрема, вид╕ля╓мо наступне:
а) Перех╕д до менш ресурсном╕стких ╕ забруднюючих виробництв, р╕ст у секторах послуг, а також прогрес у екоефективност╕ та б╕льш еколог╕чних технолог╕ях привели до зменшення забруднення ╕ в╕дход╕в на одиницю товар╕в, зроблених ╕ спожитих у розвинутих кра╖нах. Однак загальне зб╕льшення виробництва та споживання ╕ р╕ст автомоб╕льних ╕ пов╕тряних перевезень у рег╕он╕ привели до посилення еколог╕чного впливу ╕ пост╕йного тиску на природн╕ ресурси та екосистеми.
Ь) Забруднення пов╕тря, води та деградац╕я земл╕ в╕дносяться до числа головних еколог╕чних проблем рег╕ону. Св╕й вплив почина╓ чинити ╕ зм╕на кл╕мату, зокрема з б╕льш холодних районах; збер╕га╓ться проблема спустелювання. Значну занепоко╓н╕сть у рег╕он╕ викликають посилення навантаження на екосистеми ╕ природн╕ ресурси та втрата б╕ор╕зноман╕ття. Х╕м╕чне ╕ бактер╕олог╕чне забруднення створю╓ загрозу для здоров'я людей у ряд╕ район╕в рег╕ону.
с) Незважаючи на активний загальний економ╕чний р╕ст у рег╕он╕, нер╕вн╕сть у економ╕чному та соц╕альному розвитку, включаючи безроб╕ття та соц╕альне в╕дторгнення, виникла ╕ створила нов╕ проблеми у деяких субрег╕онах, коли ряд кра╖н п╕вденно-сх╕дно╖ та Сх╕дно╖ ╢вропи ╕ нових незалежних держав в╕дчувають р╕зке зниження р╕вня життя ╕ масову б╕дн╕сть, а також пов'язану з цим невпевнен╕сть у завтрашньому дн╕.
34. Ми прийма╓мо до в╕дома висновки по сталому розвитку Наради м╕н╕стр╕в ОЕСР, яка в╕дбулася в травн╕ 2001 року. Стратег╕ю сталого розвитку ╢С, прийняту в червн╕ 2001 року, а також результати ╕нших м╕жнародних нарад по сталому розвитку, що недавно в╕дбулися в рег╕он╕. Ми п╕дкреслю╓мо важлив╕сть п╕дготовчо╖ д╕яльност╕ до зустр╕ч╕ на вищому р╕вн╕, у тому числ╕ з боку основних груп, ╕ в цьому зв'язку прийма╓мо до в╕дома думки Наради видатних д╕яч╕в за круглим столом, що було орган╕зовано ООН у червн╕ цього року в м╕ст╕ Вейл, Колорадо (США),
35. Ми вважа╓мо, що рег╕ональн╕ конвенц╕╖ по навколишньому середовищу, конференц╕╖ "Навколишн╓ середовище для ╢вропи", П╕вн╕чноамериканська ком╕с╕я з еколог╕чного сп╕вроб╕тництва, огляди результативност╕ еколог╕чно╖ пол╕тики (ОРЕЛ) ОЕСР ╕ ╢ЕК ООН, а також ╕нш╕ процеси на р╕вн╕ м╕н╕стр╕в у рег╕он╕ повинн╕ ╕ надал╕ в╕д╕гравати важливу роль у забезпеченн╕ сталого розвитку рег╕ону. Ми ╕ надал╕ будемо п╕дтримувати нац╕ональн╕ зусилля та субрег╕ональне й рег╕ональне сп╕вроб╕тництво в галуз╕ сталого розвитку, як╕ необх╕дно зм╕цнювати, у тому числ╕ за посередництвом ╢вропейського Союзу (╢С), ╢ЕК ООН, Орган╕зац╕╖ економ╕чного сп╕вроб╕тництва ╕ розвитку (ОЕСР), Програми Орган╕зац╕╖ Об'╓днаних Нац╕й по навколишньому середовищу (ЮНЕП), Програми розвитку Орган╕зац╕╖ Об'╓днаних Нац╕й (ПРООН), м╕жнародних ф╕нансових установ та ╕нших м╕жнародних орган╕зац╕й.
36. Ми також прийма╓мо до в╕дома досягнутий прогрес у процес╕ розширення ╢С щодо
сп╕вроб╕тництва м╕ж центрально╓вропейськими ╕ сх╕дно╓вропейськими кра╖нами ╕
новими незалежними державами й у зд╕йсненн╕ стратег╕й та програм сталого розвитку в
альп╕йському, арктичному, балт╕йському, баренцевському, чорноморському,
середземноморському, п╕вн╕чно╓зропейському, п╕вн╕чноамериканському,
центральноаз╕атському й ╕нших субрег╕онах.
37. Сталий розвиток повинен також спиратися на ╓диний рег╕ональний п╕дх╕д щодо м╕жсекторальних питань ╕ засоб╕в реал╕зац╕╖, включаючи сп╕вроб╕тництво. У зв'язку з цим нарада знову п╕дтверджу╓ зобов'язання, взят╕ м╕н╕страми рег╕ону по навколишньому середовищу на четверт╕й Конференц╕╖ м╕н╕стр╕в за темою "Навколишн╓ середовище для ╢вропи" (Орхус, Дан╕я, 1998 р╕к).
38. Ми будемо зм╕цнювати та розвивати пол╕тику, спрямовану на посилення соц╕ально╖ згуртованост╕, скорочення безроб╕ття, усунення сусп╕льно╖ нер╕вност╕, полегшення адаптац╕╖ до економ╕чних перетворень ╕ забезпечення продовольчо╖ безпеки, повагу до прав людини та доступ до соц╕альних послуг, таких, як охорона здоров'я, приймаючи до уваги специф╕ку тендерних та м╕жпокол╕нчастих аспект╕в з ус╕х заходах пол╕тики. Ми будемо прагнути до включення з стратег╕╖ сталого розвитку ц╕льових показник╕в соц╕ального розвитку та пол╕тики в ╕нтересах кор╕нних ╕ м╕сцевих громад.
39. Будучи покликан╕ в╕д╕гравати важливу роль в економ╕чн╕й ╕ соц╕альн╕й систем╕, п╕дпри╓мницьк╕ ╕ промислов╕ кола також несуть особливу в╕дпов╕дальн╕сть за забезпечення еколог╕чно дружн╕х виробничих процес╕в, товар╕в ╕ послуг, з огляду" на еколог╕чн╕ аспекти на вс╕х етапах житт╓вого циклу продукц╕╖. Ми будемо заохочувати повну ╕нтеграц╕ю еколог╕чних ╕ соц╕альних ц╕лей в економ╕чну та секторальну пол╕тику, плани ╕ програми та будемо домагатися розробки належно╖ пол╕тики в п╕дтримку використання нових можливостей для економ╕чного розвитку ╕ для звертання назад тенденц╕й, що ставлять п╕д загрозу здоров'я людей ╕ навколишн╓ середовище. Ми будемо наполягати на зм╕н╕ виробничих процес╕в ╕ моделей споживання також шляхом просування у в╕дпов╕дних випадках екодизайну продукц╕╖, екомаркування й ╕нших прозорих, достов╕рних, над╕йних, справжн╕х ╕ недискрим╕нац╕йних засоб╕в ╕нформування споживач╕в. Однак це необх╕дно робити таким чином, щоб це не призвело до замаскованих торгових бар'╓р╕в, зокрема для кра╖н, що розвиваються.
40. Навантаження на поновлюван╕ та непоновлюван╕ ресурси не повинно перевищувати припустиму несучу здатн╕сть навколишнього середовища. Ми будемо прагнути, щоб економ╕чний р╕ст не супроводжувався пог╕ршенням стану навколишнього середовища шляхом скасування деформуючих торг╕влю й еколог╕чно шк╕дливих субсид╕й, розширення ринкового доступу до еколог╕чних товар╕в ╕ послуг, застосування р╕зних важел╕в пол╕тики для ╕нтернац╕онал╕зац╕╖ зовн╕шн╕х витрат, сприяння впровадженню ╕ широкомасштабному використанню систем рац╕онального природокористування ╕ закуп╕вл╕ еколог╕чно чисто╖ продукц╕╖, ефективного законодавства ╕ заход╕в для його застосування, а також подальшого заохочення використання поновлюваних джерел енерг╕╖ ╕ б╕льш чистих виробничих процес╕в. Ми будемо прагнути до значного зб╕льшення частки еколог╕чно безпечних поновлюваних джерел енерг╕╖ з загальному обсяз╕ нац╕ональних постачань первинно╖ енерг╕╖ та сприяти прискореному розвитку енергоефективних технолог╕╖.
41. Ми будемо докладати подальших зусиль для ╕нтеграц╕╖ стратег╕й у сфер╕ охорони навколишнього середовища й охорони здоров'я ╕ зд╕йснення погоджених ц╕льових показник╕в з акцентом на так╕ питання, як забезпечення продовольчо╖ безпеки ╕ постачання питною водою, зведення до м╕н╕муму забруднення п╕дземних вод, пол╕пшення систем очищення ст╕чних вод ╕ г╕г╕╓ни, ефективне управл╕ння будь-якими потенц╕йними ризиками, пов'язаними з використанням живих модиф╕кованих орган╕зм╕в, ╕ х╕м╕чних речовин, ╕ забезпечення ядерно╖ безпеки в рег╕он╕. Ми будемо працювати в рамках ╕снуючих рег╕ональних процес╕в ╕нтеграц╕╖ транспорту, навколишнього середовища й охорони здоров'я. По можливост╕, ми заохочу╓мо перех╕д в╕д дорожнього до зал╕зничного ╕ водяного транспорту, та в╕д ╕ндив╕дуального до громадського транспорту.
42. Ми будемо сприяти ╕нтеграц╕╖ задач по збереженню б╕олог╕чного р╕зноман╕ття в пол╕тику планування землекористування ╕ управл╕ння земельними ресурсами, секторальну пол╕тику ╕ пол╕тику боротьби ╕з забрудненням навколишнього середовища, як найважлив╕ший компонент сталого розвитку. Ми створимо ╕ будемо забезпечувати подальше функц╕онування еколог╕чних мереж у вс╕х екосистемах, ╕, зокрема, Загально╓вропейсько╖ еколог╕чно╖ мереж╕. Ми зм╕цнимо й, у раз╕ потреби, зм╕нимо до 2003 року Загально╓вропейську стратег╕ю в област╕ б╕олог╕чного ╕ ландшафтного р╕зноман╕ття. Ми будемо ╕ дал╕ сприяти охорон╕ ╕ сталому рац╕ональному використанню л╕с╕в у ╢вроп╕ ╕ внесемо активний вклад у п╕дготовку четверто╖ Конференц╕╖ м╕н╕стр╕в по охорон╕ л╕с╕в у ╢вроп╕ (В╕день, кв╕тень 2003 року).
43. Ми зобов'язу╓мося за допомогою в╕дпов╕дних конвенц╕й зд╕йснити стратег╕╖ сталого використання ╕ охорони мор╕в нашого рег╕ону особливо щодо забруднення ╕ б╕олог╕чного р╕зноман╕ття морського середовища для того, щоб забезпечити сталий розвиток берегових зон.
44. Ми актив╕зу╓мо нашу п╕дтримку до кра╖н ╕з перех╕дною економ╕кою в ╖хн╕х зусиллях по заохоченню економ╕чного росту, л╕кв╕дац╕╖ б╕дност╕ ╕ вир╕шенню еколог╕чних проблем ╕ тим самим будемо сприяти скороченню структурних причин кровопролитних конфл╕кт╕в. Ефективне завершення програми структурно╖ перебудови, реструктуризац╕я п╕дпри╓мств, технолог╕чна модерн╕зац╕я, зб╕льшення ╕нвестиц╕й у продуктивн╕ галуз╕ й ╕нфраструктуру, удосконалювання доступу до експортних ринк╕в ╕ ╕нтеграц╕я у св╕тову економ╕чну торгову систему, а також реальн╕ соц╕альн╕ реформи мають величезне значення для досягнення цими кра╖нами сталого розвитку. Ми заохочу╓мо подальш╕ законодавч╕ реформи ╕ ми будемо зм╕цнювати нашу п╕дтримку кра╖н з перех╕дною економ╕кою в ╖хн╕х зусиллях по зм╕цненню благого правл╕ння ╕ демократ╕╖, включаючи прийняття, реформування й ефективне виконання законодавства, пол╕пшення судових ╕ адм╕н╕стративних механ╕зм╕в, забезпечення прав людини та заходи щодо боротьби з корупц╕╓ю.
45. Ми визна╓мо важлив╕сть стратег╕чно╖ еколог╕чно╖ оц╕нки план╕в, програм ╕ пол╕тики, ╕ ми будемо розглядати здоров'я людей у якост╕ нев╕д'╓мно╖ складово╖ частини ц╕╓╖ оц╕нки. У зв'язку з цим ми визна╓мо р╕шення Наради Стор╕н Конвенц╕╖ про оц╕нку впливу на навколишн╓ середовище в трансграничному контекст╕ розробити протокол про стратег╕чну еколог╕чну оп╕нку з метою його прийняття на Ки╖вськ╕й конференц╕╖ м╕н╕стр╕в у 2003 роц╕.
46. Ми будемо заохочувати застосування принципу ╕ м╕р обережност╕ "забруднювач сплачу╓", що передбачен╕ Декларац╕╓ю Р╕о-де-Жанейро ╕ лежать в основ╕ ряду в╕дпов╕дних багатосторонн╕х угод з метою запоб╕гання негативному впливу на навколишн╓ середовище або здоров'я людей ╕ забезпечити в╕дпов╕дальн╕сть за сво╖ д╕╖ тих, хто шкодить здоров'ю чи спричиня╓ шкоду навколишньому середовищу. Кожн╕й кра╖н╕ рег╕ону необх╕дно створити систему цив╕льно╖ в╕дпов╕дальност╕ за шкоду, включаючи еколог╕чну шкоду, запод╕ювану небезпечними видами д╕яльност╕. Ми будемо прагнути до розробки ефективних процедур ╕ механ╕зм╕в з метою подальшого запоб╕гання ╕ врегулювання транскордонних еколог╕чних суперечок ╕ забезпечення компенсац╕╖ за еколог╕чний збиток. Ми заклика╓мо зац╕кавлен╕ кра╖ни взяти участь у процес╕ м╕журядових переговор╕в з метою прийняття юридичне обов'язкового документа щодо цив╕льно╖ в╕дпов╕дальност╕ за транскордонну шкоду, запод╕яну небезпечними видами д╕яльност╕, у рамках, як Конвенц╕╖ про водотоки, так ╕ Конвенц╕╖ про промислов╕ авар╕╖ ╢ЕК ООН.
47. Ми заявля╓мо про нашу прихильн╕сть зд╕йсненню та дотриманню вс╕х рег╕ональних ╕ субрег╕ональних конвенц╕й ╕ протокол╕в, що в╕дносяться до навколишнього середовища ╕ сталого розвитку, у яких ми беремо участь. Зокрема, ми будемо домагатися вступу в силу Протокол╕в КТЗВБР по важких металах ╕ по ст╕йких орган╕чних забруднювачах (СОЗ) у можливо б╕льш стисл╕ строки ╕ п╕дкреслю╓мо важлив╕сть Протоколу КТЗВБР про боротьбу з п╕дкисленням, евтроф╕кац╕╓ю та приземним озоном. Ми готов╕ розповсюджувати до ╕нших рег╕он╕в досв╕д, накопичений нами в област╕ розробки ╕ зд╕йснення рег╕ональних угод по навколишньому середовищу. Ми спробу╓мо зб╕льшити нашу п╕дтримку кра╖нам з перех╕дною економ╕кою ╕ кра╖н, ╖ло розвиваються, у план╕ ╖хньо╖ участ╕ в робот╕ багатосторонн╕х угод про навколишн╓ середовище (БУНС). Ми в╕та╓мо вступ у силу Оргусько╖ конвенц╕╖ про доступ до ╕нформац╕╖, участ╕ громадськост╕ в процес╕ прийняття р╕шень ╕ доступ до правосуддя з питань, що стосуються навколишнього середовища, та призива╓мо вс╕х бажаючих при╓днатися до не╖ якомога скор╕ше.
III. ОГЛЯД ПРОГРЕСУ
48. На зустр╕ч╕ вищого р╕вня також варто розглянути питання про майбутн╕й огляд зд╕йснення сталого розвитку на рег╕ональному р╕вн╕. Ми п╕дтверджу╓мо сво╖ нам╕ри по забезпеченню наступного всеб╕чного огляду прогресу, що ми взяли на себе з ц╕й заяв╕, цей огляд ма╓ початися не п╕зн╕ше 2010 року. Вкрай важливою п╕дмогою з цьому зв'язку можуть бути показники сталого розвитку. Ми в╕та╓мо поточн╕ зусилля уряд╕в, НУО й ╕нших по розробц╕ показник╕в сталого розвитку. Ми також в╕та╓мо поточн╕ зусилля Ком╕с╕╖ Орган╕зац╕╖ Об'╓днаних Нац╕й по сталому розвитку ╕ зусилля ОЕСР по розробц╕ погодженого ключового набору показник╕в оц╕нки прогресу по вс╕м трьох вим╕рах сталого розвитку. Ми заклика╓мо держави ╢ЕК ООН скористатися цими зусиллями для оц╕нки свого власного прогресу на шляху сталого розвитку. Ми заклика╓мо зустр╕ч на вищому р╕вн╕ подумати про те, як скористатися цими численними зусиллями для того, здоб кра╖ни могли використовувати один загальний наб╕р показник╕в для оц╕нки прогресу в справ╕ зд╕йснення сталого розвитку.

; | 1-я страница | О проекте | События | Публикации |
| Комитет устойчивого развития | Управление экоресурсов |
| Международная информация | Устойчивое развитие |
| Ссылки | Гостевая книга | Экофорум | Баннерная система |
Designed by: KVad.org © 2000-2001
Пожелания и предложения отправляйте вебмастеру